Inne

Informacyjny portal wodorowy, który ma w sposób przystępny dla każdego edukować w zakresie gospodarki wodorowej w Polsce, uruchomiła właśnie Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).

Właścicielem i administratorem portalu dostępnego pod adresem www.h2poland.eu jest katowicki oddział agencji.

"Wodór będzie kluczowym składnikiem w transformacji energetycznej. Od początku mówi się o dwóch źródłach bezemisyjnej transformacji energetycznej - to właśnie wodór i atom, czyli elektronie atomowe" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes ARP Cezariusz Lesisz.

"To przedsięwzięcie niekomercyjne, pomyślane jako miejsce dyskusji na temat wodoru środowisk naukowych, gospodarczych, biznesowych, jak i również środowisk mających propozycje rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce" - dodał wiceprezes ARP Paweł Kolczyński.

Podkreślił, że to nowy obszar aktywności katowickiego oddziału agencji, wpisujący się jednak w tematykę transformacji energetycznej i transformacji terenów pogórniczych, w których oddział się specjalizuje.

Jak poinformowano podczas konferencji, portal ma odpowiadać na potrzeby różnych odbiorców - od ucznia, przez studenta, po inżyniera. To miejsce gromadzące aktualną wiedzę w zakresie technologii wytwarzania, magazynowania, dystrybucji i wykorzystania wodoru, jego transportu z wykorzystaniem sieci przesyłowej i dystrybucyjnej, jak i innych form transportu wodoru oraz jego wykorzystania w różnych gałęziach gospodarki.

Ma również upowszechniać potencjał technologiczny, naukowy i badawczy innowacyjnych technologii wodorowych, prezentując informacje m.in. o inicjatywach takich jak doliny wodorowe i klastry, o możliwych formach dofinansowań i konkursów oraz statystyki, aktualności, akty prawne, opracowania i raporty. Jest dostępny w języku polskim i angielskim, wkrótce także w mediach społecznościowych. Na portalu publikowany jest periodyk - wydawany od dwóch lat tzw. Newsletter wodorowy 3×W, czyli "Węgiel, Wodór, Wiedza" do tej pory dystrybuowany wewnątrz Grupy Kapitałowej ARP.

Portal wpisuje się w opublikowaną 7 grudnia br. Polską Strategię Wodorową, zgodnie z którą do 2049 roku planowana jest dekarbonizacja gospodarki i proces wygaszania wydobycia w kopalniach wydobywających węgiel energetyczny, a tym samym zwiększenie inwestycji w czystą energię wodorową.

Dyrektor oddziału ARP w Katowicach Mirosław Skibski poinformował, że przy tworzeniu portalu współpracowali przedstawiciele takich instytucji, jak Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Główny Instytut Górnictwa czy Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, rozwijana jest też współpraca z polskimi potentatami branży paliwowej i uczelniami.

"Kopalnie węgla będą stopniowo likwidowane, ale nie przełączymy nagle naszej energetyki, tego się nie da szybko zmienić. Następuje transformacja, a jednym z jej elementów będzie gospodarka wodorowa, o której zaczynamy mówić. Wciąż większością naszej działalności pozostanie jednak monitorowanie tego, co się dzieje w branży górnictwa węgla kamiennego" - dodał dyrektor, zwracając uwagę na zaangażowanie ARP w mijającym roku w działania związane z planowanym ograniczaniem wydobycia węgla. 

Anna Gumułka 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter