Inne

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz trzy gdyńskie szpitale otrzymały w środę medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji 95. rocznicy nadania praw miejskich.

Z powodu pandemii spotkanie odbyło się w formule online. Sesja była transmitowana z budynku Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego. Poprowadziła ją przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. Obradom towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna, którą zapewnili uczniowie szkoły. Radni do obrad przyłączyli się za pośrednictwem platformy Zoom, podobnie jak i laureaci wręczanych nagród.

"95. rocznica nadania praw miejskich Gdyni wypada w czasie, kiedy pandemia dotknęła cały świat. To szczególny czas próby. Próby, która pokazała niezwykłą wspólnotę naszych mieszkańców i ich poświęcenie. Do historii przejdą też wspaniałe postawy ludzi, którzy walczyli z pandemią na pierwszej linii frontu. Dzisiaj chcemy się nisko pokłonić i podziękować wszystkim tym, którzy od pierwszego dnia swoim zaangażowaniem, uporem dawali nam poczucie bezpieczeństwa i oparcia" - mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Jak przypomniała Joanna Zielińska, wykonany z brązu medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego ustanowiony został przez Radę Miasta Gdyni 30 czerwca 1993 roku i jest przyznawany za wybitne zasługi dla rozwoju miasta.

W tym roku medale po raz pierwszy otrzymały nie indywidualne osoby, ale całe zespoły i grupy podmiotów. Jak tłumaczyła Zielińska, Rada Miasta postanowiła wyróżnić tych, którzy w trudnych czasach pandemii stanęli na pierwszej linii frontu, dbając o zdrowie i życie mieszkańców.

Oznaczenia przyznano Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni, Miejskiej Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz gdyńskim szpitalom: Uniwersyteckiemu Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Szpitalowi Morskiemu im. PCK oraz Szpitalowi św. Wincentego a Paulo.

"Za nami trudny rok, a przed nami niełatwe miesiące, ale wierzę głęboko, że tak jak wykuwa się stal, każda trudność buduje naszą wspólnotę jeszcze silniejszą. Życzę, żebyśmy każdego dnia odczuwali w naszym mieście wspólnotę, że jesteśmy razem, że niezależnie od tego, co się wydarzy możemy na siebie liczyć" - powiedział prezydent Szczurek.

95. urodziny Gdyni uczczono także złożeniem kwiatów przed pomnikiem Polski Morskiej na skwerze Kościuszki. Ceremonia odbyła się z udziałem honorowej asysty wojskowej.

23 września 1922 r. Sejm uchwalił ustawę "o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej". W pobliżu wioski Gdynia trwały już wtedy pierwsze prace budowlane finansowane przez państwo. Wielkim orędownikiem tej inwestycji był inż. Eugeniusz Kwiatkowski, pełniący w okresie międzywojennym m.in. funkcje ministra przemysłu i handlu oraz wicepremiera.

Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 r. W kilkanaście lat ze wsi rybackiej przekształciła się ona w miasto zamieszkane przez 127 tys. ludzi (w 1939 r.). Obecnie Gdynia liczy prawie 250 tys. mieszkańców i jest największym w Polsce miastem niewojewódzkim.

Anna Machińska

Fot.: Pixabay

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0609 4.1429
EUR 4.3167 4.4039
CHF 4.4468 4.5366
GBP 5.0564 5.1586

Newsletter