Inne

W Pucku zakończyła się oficjalna część uroczystości związanych z 100. rocznicą zaślubin Polski z morzem, w których wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz parlamentarzyści i samorządowcy z Pomorza i Kujaw.

Mamy nadzieję, że huczne i nagłośnione obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem, sprawią, że do każdego Polaka dotrze informacja, że 10 lutego 1920 roku, a więc dopiero po roku i trzech miesiącach od odzyskania przez Polskę niepodległości, Pomorze wróciło wreszcie do Polski. Polska odzyskała zaś dostęp do morza, nastała Niepodległa Morska, nastała Polska Morska – mówiła podczas uroczystości w porcie rybackim Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Burmistrz Pruchniewska przypomniała licznie zgormadzonym mieszkańcom Pucka i gościom o tym, dlaczego to właśnie tutaj, nad Zatoką Pucką gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem.

Puck był jedynym miastem z portem, na krótkim 147-kilometrowym odcinku polskiego wybrzeża, po wynegocjowanym powrocie Pomorza do Polski. Należy podkreślić, że była to również zasługa stanowczego stanowiska, determinacji i nieugiętej postawy Kaszubów, którzy strzegli swoich tradycji i języka deklarując nieustannie chęć powrotu do Polski – „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi” – jak głosił Hieronim Derdowski. Okoliczności sprawiły, że wybór padła na Puck, jako miejsce symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Właśnie tutaj kaszubski rybak mógł przekazać straż nad Bałtykiem polskiemu marynarzowi – podkreślała pani burmistrz.

Wierni morzu, wierni Polsce…

Kaszubi to ludzie nieugięci i kochający wolność. Nie lubimy, gdy coś się nam narzuca i nakazuje i każde okazanie braku szacunku długo pamiętamy. Wiemy też, że na dobrobyt trzeba ciężko pracować, że brak wysiłku nie tworzy w przyszłości sukcesu. To zupełnie jak ludzie przed 100 laty, pełni entuzjazmu i przedsiębiorczości rozpoczynający budowę Polski morskiej. Bez takiej energii społecznej trudno budować, za to łatwo zapaść w marazm. My jesteśmy wierni morzu, tak jak wierni byliśmy Polsce uciskanej przez zaborców i bez morza nie możemy żyć, także bez naszej tożsamości, tradycji i języka – mówiła Hanna Pruchniewska.

Pani burmistrz w swoim wystąpieniu mówiła również o znaczeniu morza dla mieszkańców Pomorza, szczególnie dla tych, którzy z morza żyją.

Puck, dzięki niepowtarzalnym warunkom naturalnym, w tym zmiennym wiatrom, które dziś odczuwamy, stał się to mekką dla żeglarzy, windsurferów, kitesurfureów, a widoki Zatoki Puckiej są inspiracją dla artystów. To idealne miejsce do relaksu i morsowania. Puck zawsze był otwarty ku wodzie i dzięki dostępowi do niej chce się rozwijać. Puck zawsze był otwarty ku ludziom i w tym kierunku również chce się rozwijać. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie naszą ojczyznę bez wybrzeża morskiego i szeroko rozumianej gospodarki morskiej, dlatego trudne sprawy z nią związane trzeba jak najszybciej rozwiązać i pozwolić nam tu żyjącym i przybywającym do nas gościom korzystać z tego niezwykłego dobra – podkreślała Hanna Pruchniewska.

Po oficjalnych uroczystościach w porcie rybackim, 300 metrów dalej, w miejscu faktycznych zaślubin Polski z morzem z roku 1920, odbyła się rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 laty z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Pomorza.

Tekst i zdjęcia: Sławomir Lewandowski

Fot. Sławomir Lewandowski
Fot. Sławomir Lewandowski
Fot. Sławomir Lewandowski

Fot. Sławomir LewandowskiFot. Sławomir LewandowskiFot. Sławomir Lewandowski
-8 Wstyd
Co na oddanie przez Polskę 80% spornego obszaru morza powiedziałby dziś gen. Haller?
I to przez rząd PiSu...

https://www.portalmorski.pl/prawo-polityka/41829-sejm-zgodzil-sie-na-ratyfikacje-podzialu-obszarow-morskich-na-baltyku
10 luty 2020 : 16:38 Michał rybak | Zgłoś
+17 Żenada
Wstyd mi za Puck . Władze Pucka zaprosiły kodowców zadymiarzy na tak ważne święto dla naszego regionu. Prezydent i p. Kidawa siedzieli w jednej małej ławeczce na mszy św. później poprowadzili cały orszak gości na miejsce uroczystości byłem zachwycony donośnością tej tej chwili. Niestety to co wydarzyło się podczas przemówienia Prezydenta Rzeczypospolitej na tak doniosłej uroczystości pohańbiło samorządowców (organizatorów) z Pucka którzy dopuścili do takiej sytuacji.
10 luty 2020 : 17:34 Kaszub | Zgłoś
-11 Na Rynku też nie miał leko
Jaki prezydent taka owacja
10 luty 2020 : 19:12 Potrykus | Zgłoś
-5 sztandar
jacy kodowcy??? to byli głównie ludzie stąd, którym nie podoba się wiele spraw w kraju. burmistrz miała napuścić na nich wojsko i policję, jak w warszawie?
10 luty 2020 : 21:29 bogg | Zgłoś
+14 Niewiedza czy manipulacja ?
Właśnie tutaj kaszubski rybak mógł przekazać straż nad Bałtykiem polskiemu marynarzowi Za prezentowa teza jest publiczną publikacją swojej niewiedzy lub manipulacji ? Decyzja przyznania Polsce dostępu do morza zapadła w Paryżu Wersalu podczas rokowań przedstawicieli wielkiej czwórki jako jeden z punktów Traktatu Wersalskiego Tworzenie nowej interpretacji historii jest niedorzeczne nie poważne dowodzącym jednoznacznie o poziomie wiedzy Dlaczego pani burmistrz Pruchniewska zapomniała lub nie wypadało przypomnieć że jedną z najważniejszych wartości dla Kaszubów jest wiara .Zapisany akapit w hymnie kaszubskim Me trzimome z Boga ? Presja lewactwa w swojej partii mogła być przyczyną zmian w interpretacji faktów w treści przemówienia
10 luty 2020 : 17:40 pucki | Zgłoś
+6 jaka niewiedza? jaka manipulacja?
Symboliczne zaślubiny Polski z morzem, symboliczne przekazanie straży. Cóż w tym jest nieprawdziwego?
Prawdziwa za to jest misja Antoniego Abrahama, w Wersalu, który przyczynił się do tego, że Pomorze powróciło do Polski. Gdyby w Wersalu nie przyznano Polsce dostępu do morza, a taka była obawa, to w Gdańsku przygotowywano (Franciszek Kręcki) już Powstanie przeciwko zaborcy.
10 luty 2020 : 21:00 kaszuba | Zgłoś
+14 Wstyd i żenada
Wstyd dla Pucka - organizatorów, tak doniosłej, historycznej rocznicy. To nie bylo spotkanie w ramach kampanii przedwyborczej, przed wyborami na prezydenta, które jest właściwym miejscem do wyrażania dezaprobaty lub poparcia dla kandydatów, ale wydarzenie historyczne, które powinniśmy w radości z godnością i powagą świętować wspólnie.
Próba zagłuszania przemówienia Prezydenta ÌII RP,
przez krzyki przez megafony, byla delikatnie mówiąc bardzo niewłaściwa, kultura wymaga tego, aby nie przerywać osobie mówiącej. Krzyki przeszkadzały osobom zainteresowanym w odbiorze przemówienia i bylo i byly chamskim narzucaniem swoich przekonań wszystkim zgromadzonym osobom, ktore chciały w radosci i spokoju przeżywać doniosłe, historyczne uroczystości. Wstyd wobec wszystkich tak licznie zaproszonych gości, delegacji, itp.
cdn.
10 luty 2020 : 20:02 Pucczanka | Zgłoś
+12 Wstyd i żenada
Przypomnę, że Pan Prezydent Andrzej Duda został wybrany w demokratycznych wyborach wyborach i należy uszanować wybór większości, takze gdy nie zgadzamy się z wynikami, na tym polega demokracja.
Chciałam dodać, ze przynajmniej część osob krzyczących podczas przemówienia Prezydenta Andrzeja Dudy, to osoby przyjezdne, ktore po uroczystosci wsiadly do samochodów na warszawskich rejestracjach i pojechali do Wejherowa, aby tam zakłócać dalszy ciąg uroczystości.
Dodam tylko, że po zakonczeniu uroczystości do osób krzyczących podeszła zadowolona pani Kłodawa-Błońska z panem Rybickim, osoby krzyczące skierowały do nich pytanie "było słychać ? " Pan Rybicki z usmiechem odpowiedział, " tak było słychać "
Pozostawie to bez komentarza ...
10 luty 2020 : 20:15 Pucczanka | Zgłoś
-11 Proszę nie kłamać i nie manipulować.
Kidawa-Błońska, Rybicki i inni oficjele stali po drugiej stronie kanału portowego. Po uroczystości udali się w kierunku ratusza (w przeciwną stronę), a protestujący zostali na miejscu, także ze względów bezpieczeństwa. Nie wiem czy poruszali się autami na warszawskich numerach. Prawdą jest, że od kilku tygodni w mediach społecznościowych można było przeczytać niepochlebne słowa nt. prezydenta, a to dlatego, że pamiętamy jego pierwsze weto dotyczące języka kaszubskiego, stąd słyszane na rynku "Bùten z tobą!"

Jest jeszcze taka sprawa, że rząd, wbrew dotychczasowym wieloletnim organizatorom corocznych uroczystości, próbował przejąć tegoroczne uroczystości. To się nie udało, głównie dzięki pani burmistrz (chwała jej za to!) podobnie jak odsłonięcie tego dnia tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu, o co zabiegał miejscowy proboszcz (tutaj brawa dla Pucczan). I ostatnia rzecz, uroczystości wpisywały się w charakter kampanii wyborczej.
10 luty 2020 : 21:18 kaszuba | Zgłoś
+13 pucczanka
Proszę nie zarzucać mi kłamstwa i manipulacji tylko obejrzeć ten film

Zakłócali uroczystości, krzyczeli „Duda, ty ch***”. Kidawa-Błońska pogratulowała [WIDEO]
.tvp.info/46584126/zaklocali-uroczystosci-krzyczeli-duda-ty-ch-kidawablonska-pogratulowala-wideo
10 luty 2020 : 22:05 pucczanka | Zgłoś
-7 TVP hahaha
Byłem widziałem. TVP to partyjna telewizja. Już Dziennik Telewizyjny w latach 80-tych był bardziej wiarygodny. TVP nawet zmanipulowała montaż z przyjazdem gen. Hallera pociągiem do Pucka.
11 luty 2020 : 07:54 kaszuba | Zgłoś
-10 c.d.
Zgadzam się, że prezydent został wybrany w demokratycznych wyborach. Niemniej nie przestrzega ani konstytucji, ani dobrych obyczajów. Jest prezydentem na usługach jednej partii. Pani pewnie tego nie dostrzega i nigdy nie dostrzeże, ma Pani do tego prawo. Ale inni mają prawo protestować skoro dostrzegają arogancję i butę władzy. Na tym m.in. polega demokracja.
10 luty 2020 : 21:19 kaszuba | Zgłoś
+4 KOD
Nie podpisuj Kaszuba to nas obraża podpisz KOD nikt się nie pogniewa,
11 luty 2020 : 15:59 ryb | Zgłoś
0 Korekta do poprzedniej wypowiedzi
powinno byc Kidawa, a nie Klodawa, przepraszam za błąd
10 luty 2020 : 20:21 Pucczanka | Zgłoś
0 Lol
Wybory:
"solanka" 3%
"budyń" 60%
Reszta pasztet :-)))
10 luty 2020 : 22:00 Gość | Zgłoś
+13 Opinia
Powód do takich incydentow jak w Pucku,organizowanych przez Platfusow ZAWSZE jest ten sam! Za czasow PISu,już 5 rok nie moga krasc. To dla nich ogromna trauma,ktora doprowadza ich do szalenstwa.Przez 8 lat byla zasada, 'hulaj duszo,piekła nie ma'. A teraz, ... całe lata postu !!!!!
10 luty 2020 : 22:05 HenryHarry | Zgłoś
-5 Zgadza się. Teraz kradnie kolejny rząd
W dodatku nadrabia zaległości 8 lat posuchy
11 luty 2020 : 07:57 gdy-02 | Zgłoś
-6 Dobre przemówienie p. Burmistrz
Przemówienie p. Burmistrz mi się podobało, w odróżnieniu od przemówienia nie wiadomo o czym p. Królikowskiego i zwyczajowo nadętego speech'u p. Prezydenta.

W temacie manifestacji anty-prezydenckiej, swoje zdanie i poglądy na prezydenturę też mam, ale uroczystości rocznicy Zaślubin za właściwe miejsce na ich wygłaszanie nie uważam. Niestosowne jak flary w Święto Niepodległości.
11 luty 2020 : 07:08 Misiek L | Zgłoś
-7 Brawo Puck!
Jaki prezydent takie powitanie. ;) Ustawki pislamu maja dluga tradycje, teraz cos im nie wyszlo i suweren mial prawo glosu. Dla rownowagi psychicznej narodu i zachamowania nienawisci oraz dojnej zmiany powinnismy wybrac prezydenta z opozycji. Pomimo bolszewickich metod pislamu opozycja trzyma sie dzielnie i zasluguje na nasze wsparcie. tylko w ten sposob zatrzymamy dyktature prezia i polexit.
11 luty 2020 : 09:44 Zdzislawa | Zgłoś
+1 Tu masz Komorowskiego, tak dla zagłuszenia sklerozy
https://www.youtube.com/watch?v=EGMbIBmGT50
11 luty 2020 : 16:43 Kasubia | Zgłoś
+4 Prowokatorzy obrażający Prezydenta R.P poniosą kary
Prowokatorzy zakłócający Uroczystości Państwowe 100 Letniej Rocznicy Odzyskania Dostępu Do Morza którzy Swoim chamskim zachowaniem okrzykami znieważały Prezydenta RP dla swojego dobra niech zgłoszą się na policję i dobrowolnie przyznają się do popełnionego przestępstwa wpisanego w Kodeks Karny Art. 135..§ 2. Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
11 luty 2020 : 18:36 Pucki | Zgłoś
+1 trybunałl stanu?
A jeśli prezydent swoim zachowaniem znieważa Naród, to też za to odpowie?
12 luty 2020 : 17:06 trybun | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter