Inne

Czwarty lotniskowiec typu Gerald R. Ford będzie nosić imię Doris Miller - amerykańskiego kucharza, któremu, jako pierwszemu czarnoskóremu, przyznano Krzyż Marynarki Wojennej. To najwyższe odznaczenie przyznawane przez Marynarkę Wojenną.

Doris Miller 3 września 1939 roku wstąpił do służby United States Navy, gdzie pełnił funkcję pomocnika kucharza trzeciej klasy. Do jego zadań należało obieranie ziemniaków i sprzątanie stołów m.in. na USS Nevada, ale to służba na USS West Virginia, okręcie, który został zaatakowany podczas nalotu na Pearl Harbor, przyczyniła się do przyznania wspomnianego odznaczenia.

Według Marynarki Wojennej Miller, gdy rozbrzmiały syreny alarmowe, został wyznaczony do odprowadzania rannych marynarzy w bezpieczne miejsce. Miał pomagać także przy obsłudze karabinu przeciwlotniczego, nad którym ostatecznie przejął kontrolę i otworzył ogień do japońskich samolotów, mimo że nigdy wcześniej nie obsługiwał się tą bronią. W tym czasie co najmniej dwie bomby i torpedy trafiły w pokład USS West Virginia. Pancernik stopniowo zaczął opadać na dno portu, a Miller wraz z ocalałą załogą opuścił jednostkę. 

Doris Miller awansował później do stopnia zastępcy kucharza pierwszej klasy, a następnie na Kucharza Oficera III kategorii na lotniskowcu USS Liscome Bay. To ten sam, który w 1943 roku został trafiony torpedą i zatopiony w bitwie pod Tarawą (główny atol wyspiarskiego państwa Kiribati, położony w środkowej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Wysp Gilberta). Miller zginął, pełniąc służbę na jego pokładzie.

Lotniskowce typu Gerald R. Ford to okręty z napędem jądrowym, opracowane dla marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Pierwsza jednostka tego typu, USS Gerald R. Ford została zamówiona w 2008 roku, a do służby weszła w 2017 roku. Łącznie zbudowanych ma zostać dziesięć tego typu okrętów.

Budowa USS Doris Miller rozpocznie się w 2023 roku, w Huntington Ingalls Industries (HII) i zostanie przekazany do służby w 2030 roku. Będzie to pierwszy lotniskowiec marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, który nazwano na cześć Afroamerykanina.

AL, z mediów 

0 Szacunek!
To zdaje się ten gość występuje w jednym z epizodów 'Pearl Harbor'? Przypomina się także kucharz z pancernika w Liberatorze. A morał? Z kucharzem lepiej żyć na przyjaznej stopie. W sumie Patron 'trafiony'.
14 styczeń 2021 : 14:51 Willy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter