Inne

Przed nami kolejna gdyńska edycja festiwalu JachtFilm. Celem wydarzenia, które 1 lutego będzie gościć w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim festiwalu jest żeglarstwo i jego różnorodność. Będzie okazja, by zobaczyć prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które faktycznie miały miejsce.

Emocje towarzyszące bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W programie najnowszej edycji festiwalu znajdzie się pięć najciekawszych filmów z całego świata. Będą też niespodzianki.

JachtFilm w Gdyni rozpocznie pokaz pięknego filmu pt. „Pod gwiazdami Północy”. Jest to historia francuskiej rodziny, która swój rodziny azyl odnalazła na wmarzniętym w lód jachcie u wybrzeży Spitsbergenu. Filmem, na który chcemy zwrócić uwagę szczególnie młodszych widzów jest australijski obraz „Zagubieni”. Opowiada o australijskim żeglarzu Jesse Martin i jego przyjaciołach. Jesse jest najmłodszym nastolatkiem w historii (18 lat ), który opłynął samotnie świat non stop jachtem żaglowym. Będąc u szczytu sławy postanowił zrealizować kolejny wielki projekt żeglarski, który niestety skończył wielką karierę młodego żeglarza i celebryty. „Zagubieni” to film o bolesnym dojrzewaniu i wchodzeniu w trudny i jakże inny od własnych marzeń świat ludzi dorosłych. Wielką atrakcją będzie pokaz znanego już z polskich kin filmu pt. „Maiden”. Niewiarygodna historia młodej Amerykanki Tracy Edwars, która postanawia wystartować z całkowicie żeńską załogą w wokółziemskich regatach dookoła świata w 1998 rok. Film o wielkiej ambicji, determinacji i pokonywaniu społecznych barier przez grupę młodych dziewcząt. Inspirujący, który zostawia mocny ślad w głowach widzów.

Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędą się jednocześnie pokazy dwóch nowych polskich filmów. Pierwszy z nich to „Kapitan”, poświęcony osobie Krzysztofa Baranowskiego. Jest to obserwacyjny dokument zrealizowany przez gdyńskiego reżysera Kryspina Plutę. Autor przez prawie trzy lata towarzyszył kapitanowi Baranowskiemu w jego codziennych życiowych sprawach. Film pokazuje zmagania kapitana z ostatnim wielkim projektem żeglarskim, jaki chce zrealizować. Opowiada także, jak żeglarskie cele stają się mniej ważne w obliczu wyzwań rodzinnego życia. Drugi film to „Normalni kolesie” o grupie zapaleńców, którzy postanawiają zbudować niewielkie drewniane jachty by na nich uczestniczyć w regatach „Setką przez Atlantyk”. Świetnie zrealizowany film pokazujący historię zwykłych ludzi mających wielkie marzenia, za które czasem wypada zapłacić bardzo wysoką cenę…

Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą: Kryspin Pluta – autor filmu „Kapitan”, oraz Adam Hamerlik i Łukasz Kamiński – bohater i autor filmu „Normalni kolesie”. Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej na 90-lecie Gdyni. Wszystkie filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami.

Program

Sobota, 1 lutego, godzina 11.00-15.30
„Pod gwiazdami Północy” / Francja / 2008 / 52 minuty
„Zagubieni” / Australia / 2009 / 56 minut
„Kapitan” / Polska / 2019 / 50 minut

Sobota, 1 lutego, godz. 17.00 – 20.40
„Maiden” / Wielka Brytania / 2018 / 97 minut
„Normalni kolesie” / Polska / 2019 / 55 minut

Szczegółowy program i lista filmów dostępna jest na stronie Festiwalu.

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość niewielkiej zmiany programu.

Andrzej Minkiewicz / źródło: Żeglarski.info

Fot.: mat. pras.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3992 4.488
EUR 4.635 4.7286
CHF 4.5948 4.6876
GBP 5.3758 5.4844

Newsletter