Inne

Jeden z najbardziej zasłużonych działaczy pomorskiego żeglarstwa, Edward Kinas, we wtorek 17 grudnia odszedł na wieczną wachtę. Był doskonałym żeglarzem, wieloletnim komandorem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni i wiceprezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Edward Kinas urodził się w 1935 roku. Życie związał z Marynarką Wojenną – ukończył szkołę oficerską, pływał na Iskrze, okrętach podwodnych oraz pracował w Dowództwie Marynarki Wojennej i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, dochodząc do stopnia komandora.

Jego największą pasją było żeglarstwo, które zaczął uprawiać w 1950 roku w Lidze Morskiej i Rzecznej w Gryficach, a kontynuował w Gdyni w Jacht Klubie Marynarki Wojennej „Kotwica”. Był świetnym regatowcem, z sukcesami startującym w najważniejszych polskich regatach morskich. Uczestniczył również w zagranicznych imprezach, m.in. The Tall Ships Races – wygrał w 2005 roku grupę C na jachcie Tornado. Organizował również rejsy historyczne śladami polskich okrętów podwodnych.

Edward Kinas dał się poznać również jako wybitny organizator. Był wieloletnim komandorem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, p.o. prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, i wiceprezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Należał również do Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zmarł 17 grudnia 2019 roku. – To niepowetowana strata – mówi prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. – Straciliśmy nie tylko działacza, ale po prostu przyjaciela i dobrego człowieka. Powstała luka, którą trudno będzie zapełnić.

Msza święta żałobna odprawiona zostanie w poniedziałek 23 grudnia o godzinie 11 w kościele pw. św. Jadwigi w Gdyni-Karwinach. Po niej odbędą się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu przy ul. Spokojnej w Gdyni-Małym Kacku.

Jędrzej Szerle / Żeglarski.info

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter