Inne

W sobotę, 12 października o godz. 12 zaplanowano kolejny spacer po terenach Stoczni Gdańskiej, podczas którego dowiemy się m.in., jak daleko sięga historia kobiet w przemyśle okrętowym w Polsce. Tym razem przewodniczkami będą aż cztery kobiety, w tym trzy pracujące w branży morskiej. Spacer odbędzie się w ramach projektu "Kobiety też budują statki". 

- Pierwsze spacery dotyczące pracownic Stoczni Gdańskiej odbyły się już w 2012 roku. Pomysł był taki, aby zająć się historią kobiet na Pomorzu, ale stwierdziłyśmy, że ten zakład to najciekawsze miejsce, budzące dużo emocji, i w którym mamy jeszcze szansę dotrzeć do ludzi, którzy tu kiedyś pracowali – mówiła na łamach miesięcznika „Polska na Morzu” Anna Miler, specjalistka ds. rozwoju start-upów i koordynatorka projektu „Kobiety też budują statki”.

Projekt dotyczy głównie historii i próby pokazaniu tego, jak kobiety kiedyś na stoczni funkcjonowały i wdrażały nowe technologie.

W sobotę, 12 października zaplanowano kolejny spacer z tego cyklu. O pracownicach Stoczni Gdańskiej opowie Magda Stormowska, zaś o tym, jak pracuje się w branży morskiej współcześnie trzy kobiety, które tego dnia także wcielą się w rolę przewodniczek: Patrycja Kruk – projektantka architektury statków wodnych, Emilia Mirek - operatorka suwnic nabrzeżnych i Dominika Werdecka-Latarska - inspektorka powłok malarskich. 

Kobiety też budują statki, spacer po terenach stoczniowych, sobota, 12 października, godz. 12, Stocznia Gdanska brama historyczna nr 2.

O przewodniczkach:

Patrycja Kruk – projektantka architektury statków wodnych. Absolwentka Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Doktorantka macierzystej uczelni zajmująca się zagadnieniem edukacji zwróconej na poznanie lokalności, ze szczególnym uwzględnieniem obecności elementów architektury statkowej w przestrzeni miejskiej. Współzałożycielka Grupa byćMORZE, zajmującej się edukacją projektową połączoną z popularyzacją kultury związanej ze statkami.

Emilia Mirek - operatorka suwnic nabrzeżowych i placowych na terminalu kontenerowym w Gdańsku. Pasjonatka wielkich maszyn, motoryzacji i fotografii. Z wykształcenia technik inżynierii i ochrony środowiska, technik ochrony fizycznej i mienia oraz technik eksploatacji portów i terminali.

Dominika Werdecka-Latarska - inspektorka powłok malarskich. W dziale kontroli jakości firmy Montex Shipyard odpowiedzialna za sprawdzanie jakości na etapie przygotowania powierzchni do aplikacji farby, jak i samego malowania. W branży stoczniowej od ponad 6 lat. Absolwentka Politechniki Gdańskiej wydziału Chemicznego.

Magda Stormowska - gdańszczanka, córka Stoczniowca, miłośniczka rodzinnego miasta, polskiego filmu oraz wszystkich muzeów świata, a po 10-letnim pobycie na Śląsku – propagatorka przemysłowego dziedzictwa. Absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim, zawodowo związana z administracją publiczną. Przewodniczka po terenach postoczniowych w projekcie Metropolitanka.

AL, rel (Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER)
Fot.: Bogna Kociumbas / materiały Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER

0 proszę bez ideologii
Statki mają budować fachowcy jeżeli przy okazji są kobietami to może to stanowić swoistą,miłą,wartość dodaną.
04 październik 2019 : 04:51 hihi | Zgłoś
+1 Kobiety w stoczniach
Niegdyś kobiety pracowały w stoczniach , pracowały na różnych stanowiskach zarówno jako pracownice fizyczne jak i umysłowe. Kiedyś np zanim zatrudniono spawacza to ten musiał odbyć rozmowę z panią psycholog. Kobiety były też spawaczami np śp. Anna Walentynowicz. Pracowały także jako konstruktorzy czy technolodzy. Dziś pracują tylko w remontowej czy w Naucie lub wojennej.
04 październik 2019 : 07:55 Keshet | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter