Inne

Ważnym akcentem tegorocznych XX Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo 2019 było wręczenie nagród Top 100. To pierwsza edycja konkursu w ramach corocznego dodatku Dziennika Bałtyckiego Top 100 Pomorza, czyli raportu prezentującego dokonania wiodących i najbardziej znanych na Pomorzu firm i rankingu firm pod względem wyników finansowych. Top 100 ukazuje się od ponad 20 lat.

- Jak wskazuje nazwa naszej gazety, mamy silne związki z morzem i branżą morską od samego początku, od kiedy znajdujemy się na naszym rynku wydawniczym. Z branżą, która jest tak ważna dla całego naszego regionu pomorskiego i całego kraju. To właśnie tu działają największe polskie firmy związane z tą branżą, dlatego cieszymy się, że nasz konkurs rozstrzygamy właśnie na targach Baltexpo – mówił red. Piotr Piesik z Dziennika Bałtyckiego, prowadzący galę Top 100.

W tym roku rozszerzono ranking o pięć kategorii, które są charakterystyczne dla Pomorza. Doceniono firmy, które osiągają ponadprzeciętne rezultaty realizując swoje strategie rozwoju, czy też samorządy, które wspierają biznes. Są to: Top Branży Morskiej, Top Startup, Top Odpowiedzialność Społeczna, Top Innowacyjność i Top Gmina Przyjazna Biznesom. O przyznaniu nagród w poszczególnych kategoriach decydowały kapituły.

Laureatem kategorii Top 100 Branży Morskiej została Gdańska Stocznia Remontowa SA - za największy wkład w tworzenie nowoczesnej gospodarki morskiej oraz pionierskie rozwiązania w zakresie konwersji napędów statków na ekologiczne. O przyznaniu tej nagrody zdecydowała kapituła w składzie: Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, profesor Janusz Zarębski – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Ireneusz Karaśkiewicz – dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe, Tomasz Limon – dyrektor zarządzający Pracodawców Pomorza, Mariusz Szmidka – redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego i Jacek Klein – dziennikarz specjalizujący się w tematyce ekonomii i biznesu. Nagrodę odebrał Piotr Soyka, prezes Grupy Kapitałowej Remontowa Holding, do której stocznia należy.

- Bardzo dziękuję za ten wybór i nagrodę, ale chciałbym powiedzieć także parę słów o tych, którzy na to zasłużyli, a mianowicie o załodze Gdańskiej Stoczni Remontowa SA i pracownikach całej grupy Remontowa Holding. Chcę Wam wszystkim podziękować, bo to z Waszej pracy wzięła się ta nagroda – podkreślił Piotr Soyka.

– Nasze proekologiczne rozwiązania mają przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Jeden ponad 400 metrowy kontenerowiec płynący przez Atlantyk emituje w ciągu godziny tyle spalin, ile kilkaset tysięcy samochodów! Istotne jest także to, że rysujemy dla wielu młodych ludzi w naszej grupie wspaniałą ideę życia, służącą innym i prowadzącą do projektowania i budowania statków. To jest bardzo ważne i takich ludzi mamy bardzo wielu. To, że dzisiaj stoję na tym podium będzie dla nich pewnym dopingiem, że można zdobyć te nagrody, że przemysł okrętowy, mimo że wydawał się być na straconej pozycji, dzisiaj święci triumfy. Jest to możliwe także dzięki Dziennikowi Bałtyckiemu i temu konkursowi, ponieważ wszyscy się o tym dowiedzieli. Gratuluję! – mówił prezes Remontowa Holding.

Statuetkę wręczyli: Wiktor Pilarczyk – prezes zarządu Polska Press oddział w Gdańsku, Katarzyna Dobrońska – przedstawicielka firmy Lotos i Paweł Ożarowski – partner w PwC.

W kategorii Top Startup nagrodę otrzymała firma Pelixar SA z Gdyni, która jako pierwsza na świecie stworzyła drona do lotniczego monitoringu atmosfery, którego głównym celem jest pomoc w ratowaniu rozbitków, czy tonących. Z tych dronów korzystają m.in. służby WOPR.

W kategorii Top Odpowiedzialność Społeczna najlepszą okazała się firma JohnnyBros sp. z o.o., która na co dzień zajmuje się projektowaniem, realizowaniem i pozycjonowaniem aplikacji internetowych. Firma realizuje politykę społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - od ang. corporate social responsibility), prowadzi wolontariat pracowniczy, sponsoruje instytucje pomocowe z Pomorza, a także uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych.

Za najbardziej innowacyjną firmę, w kategorii Top Innowacyjność uznano Biovico sp. z o.o., która nieustannie poszukuje nowych rozwiązań w zakresie rehabilitacji i regeneracji narządów ruchu. Z kolei Top Gminą Przyjazną Biznesowi okazała się gmina Żukowo, podejmująca wiele działań dla rozwoju przedsiębiorczości.

Patronami honorowymi konkursu Top 100 Pomorza są: Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Dariusz Drelich – wojewoda pomorski. Partnerem merytorycznym jest znana międzynarodowa firma PwC.

Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter