Inne

Niemiecki tabloid "Bild" krytykuje w piątek nastoletnią klimatyczną aktywistkę Gretę Thunberg za rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Bezemisyjna w założeniu podróż wcale taka nie jest. Obciąża klimat w dużo większym stopniu niż myślano - ujawnia bulwarówka.

"Żeglarska wyprawa szwedzkiej ikony klimatycznej Grety Thunberg (16 l.) obciąża atmosferę dużo bardziej niż się spodziewano. Jacht oceaniczny Malizia II ma przetransportować aktywistkę z brytyjskiego Plymouth do Nowego Jorku, gdzie chce ona wziąć udział w konferencji klimatycznej ONZ. Bez prysznica na pokładzie. I nawet bez toalety. Ale przede wszystkim bez CO2. Okazuje się jednak, że podróż powrotna Grety zaburzy jej indywidualny bilans emisji dwutlenku węgla" - drwi najpoczytniejszy niemiecki dziennik.

Rzecznik kapitana prowadzącego jacht Grety, zawodowego żeglarza Borisa Hermanna, poinformował, że łódź zostanie sprowadzona z powrotem do Europy przez pięć osób, które do Nowego Jorku muszą się dostać samolotem. "Oczywiście, że tam polecimy. Przecież nie da się inaczej" - mówi rzecznik. Również Hermann w drodze powrotnej wybierze samolot.

"Dobrego lotu!" - życzy "Bild" i oblicza, że gdyby "klimatyczna Greta" i jej ojciec Svante, który jej towarzyszy na Atlantyku, po prostu kupili bilety lotnicze do Nowego Jorku i z powrotem, to obciążyliby klimat czterema podróżami w powietrzu. Pięciu żeglarzy i kapitan - to natomiast sześć podróży i odpowiednio wyższa emisja CO2 per capita.

Na tym jednak nie koniec. Jeszcze jedna okoliczność rzuca cień na bilans klimatyczny Grety Thunberg - podkreśla tabloid. Głównym sponsorem Malizii II jest Yacht Club de Monaco.

"Akurat Monako! Które nie ma nic wspólnego z ochrona klimatu. W księstwie odbywają się wyścigi Formuły 1 zanieczyszczając atmosferę ogromną ilością spalin. Jachtklub jest z kolei ojczyzną gigantycznych łodzi z silnikami diesla, które należą do największych klimatycznych złoczyńców" - ironizuje tabloid. Przypomina też, że monarchia jest szczególnie dumna z oferowania przystani dla jednej czwartej ze stu najbardziej luksusowych jachtów na świecie.

"Greta zapewniła księstwu reklamę. Monako jest światowym symbolem beztroskiej konsumpcji i marnotrawstwa. Ludzie śledzący rejs Szwedki mogą pomyśleć, że mikroskopijna monarchia jest dla niej wzorcowym przykładem podejścia do ochrony klimatu" - pisze "Bild".

Przed wyruszeniem w podróż Greta Thunberg alarmowała, że czasu na zatrzymanie globalnego wzrostu temperatur zostało bardzo mało. Z kolei jej kapitan - Boris Hermann, oświadczył, że rejs ma uświadamiać dwie rzeczy: "Zastąpienie paliw kopalnych przez odnawialne źródła energii nie jest sprawą łatwą. Jednak opanowanie tego wyzwania może być świetną przygodą".

Z Berlina Artur Ciechanowicz

+2 Disabled
Czy ona z fejsa nie trąci troszkę trisomią 21? Konkretnie w układzie oczy-nos/nasada nosa....
17 sierpień 2019 : 09:41 Doktor House | Zgłoś
+3 Szacun
Dla grety. Za to jak wykorzystac klimat do lansu i autopromocji. Fascynacja świata ta dziewczynka i głupotami które opowiada najlepiej świadczy o nim samym.
17 sierpień 2019 : 17:51 Gunter | Zgłoś
+1 Po co ta informacja?
Dlaczego Portal Morski zajmuje się plotkami z bulwarówki? Wytykanie komuś błędów w taki sposób jest po prostu słabe i nie powinno się tu znaleźć. Chyba, że macie jakiś ukryty cel...
Jako czytelnik PM jestem z lekka zniesmaczony, to nie jest Gospodarka Morska.
Miłego!
18 sierpień 2019 : 10:21 Dioptr | Zgłoś
+5 Nie zgadzam się
Przecież to jest normalna informacja, nie plotka. To że publikuje ją Bild niczego nie zmienia. Moim zdaniem naprawdę słabe jest to, że dopiero tabloid musiał napisać rzecz tak oczywistą obnażając prawdziwą naturę działalności współczesnej Pippi Langstrumpf (ojciec fikcyjnej bohaterki powieści był kapitanem) i przy okazji - naturę świata, w którym żyjemy - pełnego reklamy, PR i hipokryzji. Ja jestem zniesmaczony, że tę "aktywistkę" zaprasza się na poważne kongresy klimatyczne - w tym w Polsce. Temat nadaje się do Hollywood!
19 sierpień 2019 : 06:29 Roleski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter