Inne

Prezydent, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji RP, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pięciu oficerów WP na stopnie generalskie oraz admiralski.

Akty mianowania zostały wręczone przez Prezydenta w dniu Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia, w Katowicach. Wśród awansowanych oficerów jako jedyny przedstawiciel Marynarki Wojennej RP nominację na stopień kontradmirała otrzymał Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Piotr Nieć.

Kontradmirał Piotr Nieć dowodzi 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża od listopada 2018 r. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w US Naval War College w Newport.

W czasie swojej służby był m.in. oficerem działu broni podwodnej na okręcie podwodnym ORP Wilk, dowódcą pionu operacyjnego na fregacie ORP Gen. K. Pułaski, starszym oficerem operacyjnym w Dywizjonie Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych, zastępcą dowódcy okrętu ORP Gen. T. Kościuszko oraz dowódcą fregaty ORP Gen. K. Pułaski. W 2008 roku dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym "Pułaski", który operował w składzie sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzach Śródziemnym i Czarnym. Dowodzona przez niego jednostka była częścią stałego zespołu NATO SNMG-1 (ang. Standing NATO MaritimeGroup One) i brała udział w operacji antyterrorystycznej Sojuszu pod kryptonimem ACTIVE ENDEAVOUR. W latach 2013-2014 przez rok pełnił funkcję zastępcy dowódcy - szefa sztabu stałego zespołu NATO - SNMG-1. W tym czasie, uczestniczył w operacjach sojuszniczych OCEAN SHIELD na Oceanie Indyjskim, ACTIVE ENDEAVOUR na Morzu Śródziemnym oraz licznych ćwiczeniach Sojuszu w rejonie północnych obszarów morskich Europy. Był również zastępcą dowódcy - szefem sztabu oraz dowódcą Dywizjonu Okrętów Bojowych. Służył także w Ministerstwie Obrony Narodowej w zespole zajmującym się zdolnościami operacyjnymi Sił Zbrojnych RP w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego.

rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża)

0 A gdzie okręty ?
Muszą się spieszyć z tymi nominacjami, bo niedługo nie będzie czym dowodzić.
16 sierpień 2019 : 15:03 Jato | Zgłoś
-1 A co zrobił poprzedni rząd ?
Zawsze można kupić tablice Mendelejewa , żeby podnieść wartość bojową wojska jak to zrobił specjalista od spraw wojskowych za rządów PO
17 sierpień 2019 : 12:49 x | Zgłoś
0 Jest dobrze.
Dzięki PO mamy chociaż Kormorana i dwa następne w budowie, a w planie były jeszcze Miecznik, Czapla i Orka. No i być może Ślązak w końcu podniesie banderę, choć mógł być zezłomowany. A PiS z wielkim bólem podpisał umowę na 6 holowników. Są one potrzebne, ale to jednak nie okręty. Jednym słowem, jeśli PiS ma jeszcze co na defiladach pokazywać, to jest dobrze i nie powinniśmy narzekać.
17 sierpień 2019 : 15:12 Jato | Zgłoś
+1 Mianowano?
a nie awansowano?
18 sierpień 2019 : 12:20 Filippe | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter