Inne

Siedem obrazów Mariana Mokwy, jednego z najwybitniejszych malarzy marynistycznych związanych z Pomorzem, wzbogaci kolekcję Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Portu Lotniczego Gdańsk.

Do zbiorów sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku trafią dzieła Marian Mokwy, pochodzące z lat 50. i 60. XX w. Są to obrazy olejne oraz akwarela, zatytułowane: „Osada rybacka pod Łebą", „Brzeg (Jezioro Wdzydzkie?)", „Łodzie na brzegu II", „Łodzie na brzegu III", „Las pomorski", „Martwa fala" oraz „W Zatoce Puckiej".

Dzieła znajdowały się dotychczas na wyposażeniu słynnego Grand Hotelu w Sopocie, a ich sprzedaż została zorganizowana w formie aukcji. Zakup był możliwy dzięki decyzji prezesa Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasza Kloskowskiego, którą poparł także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Tym sposobem Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało pomoc w wysokości ponad 120 tysięcy zł.

– Nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, że tak cenne dzieła nie zostaną na Pomorzu i nie będą prezentowane szerokiej publiczności, dlatego po raz kolejny wsparliśmy finansowo działania muzeum – mówi prezes Tomasz Kloskowski.

Już za kilka miesięcy pomorska publiczność będzie mogła obejrzeć zakupione właśnie dzieła Mariana Mokwy na specjalnym pokazie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie. Wcześniej jednak zostaną one poddane niezbędnym pracom konserwatorskim.

rel (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter