Inne

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek rano o zamknięciu 11 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim z powodu zakwitu sinic. Czynne są wszystkie kąpieliska w Sopocie.

Z powodu zakwitu sinic zamknięto następujące nadmorskie kąpieliska: Puck plaża po wschodniej stronie części falochronu portu jachtowego na Zatoce Puckiej, Mechelinki, Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk Klipper Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi, Gdynia Babie Doły, Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo - podał na stronie internetowej GIS. Wszystkie cztery kąpieliska w Gdyni zamknięte są już od kilku dni.

Z powodu sinic nie można się także kąpać w dwóch kąpieliskach nad Jeziorem Żarnowieckim - w Nadolu i Lubkowi.

Natomiast czynne są wszystkie (dziewięć) kąpieliska w Sopocie.

Jak informował GIS w poniedziałek popołudniu z powodu zakwitu sinic zamkniętych było dziesięć nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. We wszystkich zamkniętych kąpieliskach wywieszana jest czerwona flaga. Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa oraz na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Sanepid podkreśla, że sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego; biegunka, wymioty i bóle brzucha.(PAP)

Autor: Marcin Szywała

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter