Inne

Zespół AGH Solar Boat Team to grupa studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Projekt powstał w 2016 roku, a jego pierwszym celem było wybudowanie łodzi napędzanej wyłącznie energią słoneczną oraz udział w najbardziej prestiżowych zawodach łodzi solarnych na świecie ​Monaco Solar & Energy Boat Challenge​.

W tym roku już drugi rok z rzędu polska reprezentacja stanęła na 3 miejscu podium tworząc czołówkę najlepszych łodzi solarnych na świecie. W zawodach brało udział łącznie 34 zespołów z 14 państw z całego świata, a zespół AGH Solar Boat Team potwierdził konkurencyjność polskich rozwiązań w dziedzinie nowych technologii oraz energetyki odnawialnej na tle innych krajów Europy oraz całego świata.

W tym roku zawody Monaco Solar & Energy Boat Challenge odbywały się w dniach 02-06.07.2019 r. w Yacht Club de Monaco. To właśnie tam, łódź Baśka miała szansę pokazać na co ją stać podczas trzech różnych konkurencji na otwartym morzu. Pierwszą konkurencją zawodów była konkurencja Fleet Race. Polega ona na pokonaniu jak największej liczby okrążeń w czasie 3 godzin. Fleet Race odbywał się na otwartym morzu, więc zespoły musiały zmierzyć się z mocnymi falami. Podczas wyścigu doszło do uszkodzenia pokładu w wyniku zderzenia z falą. Zmusiło to sternika do powrotu do portu. Po szybkim przeglądzie zespół lądowy razem ze sternikiem podjęli decyzję o powrocie na wodę. Pomimo straconego czasu, Baśka wróciła na tor i nadgoniła straty uzyskując 4 miejsce w kategorii Fleet Race

Kolejny dzień zawodów zaczął się konkurencją Slalom, w którym duże znaczenie ma zwinność łodzi. O zwycięstwie decyduje czas pokonania całej trasy. Po drobnej awarii technicznej przy pierwszym podejściu udało się zapanować nad sytuacją i zająć 3 miejsce w danej kategorii.

O ostatecznym wyniku decydował Championship Race, podczas którego zespół walczył ze wszystkimi zespołami w systemie pucharowym. Zajęcie 3 miejsca w tej kategorii ostatecznie uplasowało zespół AGH Solar Boat Team na 3 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Zawody Monaco Solar & Energy Boat Challenge są ukierunkowane nie tylko na rywalizację pomiędzy zespołami, ale głównie na ciągły rozwój technologii łodzi zasilanych energią słoneczną. Dlatego też podczas całych zawodów poza startami odbywa się również seria Tech Talk podczas której wszystkie zespoły prezentują budowę swojej łodzi oraz innowacyjne technologie których używają. Dzięki temu trwa ciągła wymiana wiedzy pomiędzy uczestnikami zawodów. Poza Tech Talkami odbywały się również konferencje dotyczące zrównoważonego rozwoju w kontekście transportu morskiego. Uczestnikiem tych konferencji był przedstawiciel naszej rodzimej firmy - Saule Technologies.

Zawody Monaco Solar & Energy Boat Challenge to możliwość do wymiany wiedzy nie tylko pomiędzy zespołami z całego świata. Uczestnikami serii Tech Talk oraz konferencji są również przedstawiciele przemysłu oraz inwestorzy.

rel (AGH Solar Boat Team)

Fot.: Dorota Grzegorczyk

0 Brawo!
Brawo mlodzi ludzie z Krakowa, tak trzymac! Dalszych sukcesow zycze.
10 lipiec 2019 : 07:32 Zenek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter