Inne

Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że dnia 4 lipca 2019 roku zmarł kpt. ż.w. Tadeusz Kalicki, wieloletni Członek Zarządu i Przewodniczący Rady Nadzorczej Inter Marine sp. z o.o..

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, dnia 13.07.2019 roku o godz.13.00 w Kościele Rzymskokatolickim Pw. Matki Bożej Bolesnej przy ul. Księdza Stanisława Zawackiego 4 w Gdyni Orłowie.

Prosimy o składanie kondolencji wyłącznie w księdze kondolencyjnej, która w tym celu zostanie udostępniona w trakcie uroczystości pogrzebowych.

Zamiast kwiatów prosimy o datki na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku. Wolontariusze będą obecni podczas uroczystości.

Rodzina

***

Kpt. ż.w. Tadeusz  Kalicki był absolwentem Technikum Morsko-Nawigacyjnego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. W 1971 r. uzyskał dyplom kapitana i rozpoczął okres swoich największych dokonań zawodowych w Polskich Liniach Oceanicznych – zarówno w pracy na morzu jak i na lądzie.

20 listopada 1977 r. statek szkolny m/s Antoni Garnuszewski pod dowództwem kpt. Tadeusza Kalickiego rozpoczął swoją pierwszą pięciomiesięczną podróż antarktyczną do stacji Polskiej Akademii Nauk im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego zlokalizowanej w archipelagu Południowych Szetlandów. Zadanie to było bardzo trudne, szczególnie ze względu na brak aktualnych i dokładnych map oraz publikacji nawigacyjnych obejmujących tamte rejony.

Wyprawę poprzedziły wielomiesięczne przygotowania, a szczegółowa analiza całokształtu problemów nawigacyjnych i eksploatacyjnych podczas tej podróży została opracowana i opisana przez kpt. Kalickiego, a następnie opublikowana przez Wyższą Szkołę Morską.

Informacje i doświadczenia zebrane w tym okresie przez załogę statku m/s Antoni Garnuszewski oraz pracowników i studentów Wyższej Szkoły Morskiej znacząco przyczyniły się do rozwoju polskich badań naukowych rejonów Antarktyki.

W latach 70-tych kpt. Tadeusz Kalicki był komendantem statku szkolnego m/s Edward Dembowski i wicedyrektorem Liceum Morskiego w Gdyni. Przekazywanie swojej wiedzy i zdobytego doświadczenia młodszym pokoleniom było ważnym elementem jego kariery. Swoim zaangażowaniem i pogodą ducha zaskarbił sobie sympatię i zaufanie uczniów. Jako kapitan statku m/s Jan Matejko ściśle współpracował również z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu. W podziękowaniu za jego zaangażowanie w edukację młodzieży i zarażanie ich pasją do morskich podróży został odznaczony Orderem Uśmiechu.

Kpt. Kalicki zdobył uznanie w Polskich Liniach Oceanicznych jako zdolny i pełen inicjatyw zawodowych kapitan, który aktywnie zgłębiał zarówno tajniki nawigacji jak i założenia konstrukcyjne dowodzonych statków, w związku z czym powierzono mu nadzór nad budową pojazdowców w stoczni Astilleros Espanoles – Factoria de Puerto Real w Kadyksie. Spędził tam dwa lata kontrolując w szczegółach procesy produkcyjne, jakość wykonywanych robót i ich zgodność z projektem konstrukcyjnym. Po zakończeniu budowy objął funkcję kapitana na jednym ze zbudowanych w Hiszpanii rorowców – m/s Wrocław – i dowodził nim w rejsach do Australii.

Ogromne doświadczenia zawodowe kpt. Tadeusza Kalickiego doceniono powierzając mu funkcję Głównego Nawigatora Polskich Linii Oceanicznych.

W znaczącej mierze przyczyniło się to do zwiększenia bezpieczeństwa statków tego armatora zarówno w rejonach konfliktów zbrojnych jak i na nieznanych, niebezpiecznych szlakach żeglugowych.

Po odbyciu ostatniego kapitańskiego rejsu na pokładzie statku m/s Lublin II i odejściu z PLO, w 1990 r. kpt. Tadeusz Kalicki rozpoczął pracę w firmie Inter Marine Sp. z o.o., gdzie stworzył sprawny i dynamicznie się rozwijający Dział Agencji Portowej. Następnie swoją wiedzę i doświadczenie przekazywał młodszym koleżankom i kolegom jako wieloletni Członek Zarządu firmy, a później – Przewodniczący Rady Nadzorczej.    

+2 Wielki czlowiek
Wielki czlowiek, wspanialy kapitan. Niech spoczywa w pokoju wiecznym.
11 lipiec 2019 : 13:12 Leszek Walkusz | Zgłoś
+2 Wielki czlowiek
Wspanialy czlowiek, wielki kapitan.
Niech spoczywa w pokoju wiecznym
11 lipiec 2019 : 13:14 Leszek Walkusz | Zgłoś
+2 Wielki i dobry
Wielki nie tylko jako kapitan.
Wielki ,dobry i wspaniał jako zwykły czlowiek.Bede takigo miala w pamieci.
Najgłebsze wyrazy wspolczucia dla rodziny.
12 lipiec 2019 : 16:03 Dorota | Zgłoś
+1 Dziękuję
Dziękuję za ogromną pomoc i wiele mądrych rozmów. Zawsze będę za to wdzięczna.❤️
22 lipiec 2019 : 00:12 Jolanta | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter