Inne

Ponad 2500 uczniów wzięło udział w akcji promocyjnej „Edukacja na rzecz rozwoju portów Trójmiasta” przeprowadzonej przez Centrum Nowych Kompetencji w Gdańsku we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Seria spotkań w szkołach, na targach i wydarzeniach specjalnych na Pomorzu ma skierować uwagę uczniów i ich rodziców na wybór zawodów związanych z gospodarką morską. Akcja skierowana była do potencjalnych przyszłych pracowników portów Trójmiasta, które potrzebują wykwalifikowanej kadry. Do wyboru tych zawodów miały zachęcać młodych ludzi atrakcyjne formy prezentacji, m.in. prawdziwy fotel operatora wraz z goglami VR, by móc przenieść się do portu i zobaczyć, jak wygląda praca operatora czy animację, która pokazywała, jak obszar pomorski będzie się rozwijał w najbliższym czasie, czyli planowaną rozbudowę portu centralnego oraz portu zewnętrznego.

Młodzież oglądała też film przedstawiający przyszłą automatyzację stanowisk pracy, co przekłada się na większe możliwości w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Za pomocą aplikacji AR na tablety, dzięki rozszerzonej rzeczywistości, uczniowie mogli się zapoznać z urządzeniami i funkcjonowaniem terminala kontenerowego. Był też „dźwig zręcznościowy”, na którym uczestnicy mieli okazję przetestować swoje umiejętności i zabierać wyciągniętą przez siebie pamiątkę w postaci maskotki foki.

Wraz z Fundacją Inspirujące Przykłady Centrum zorganizowało dla młodzieży z Elbląga i Słupska spotkania prezentujące możliwości pracy w trójmiejskich portach. Uczniowie odwiedzili DCT w Gdańsku oraz BCT w Gdyni. Mogli zobaczyć, w jaki sposób będą szkoleni przyszli operatorzy, jakie możliwości dają zdobyte uprawnienia oraz jak będzie wyglądać przyszłość zawodu operatorów suwnic.

Działania te, prowadzone we współpracy ze szkołami zawodowymi i technicznymi, mają zapełnić klasy szkół branżowych i poprawić sytuację na rynku pracy w branży morskiej. To jeden z elementów budowy kadr dla przemysłu morskiego, odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy na wykwalifikowanych pracowników. Wielu inwestorów i partnerów biznesowych Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sygnalizuje, że ma problem ze znalezieniem kadry, zwłaszcza w branży morskiej. Brakuje spawaczy, elektryków, ślusarzy, mechatroników, monterów, operatorów maszyn i urządzeń.

rel (PSSE)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter