Inne

11 maja na pokładzie Daru Pomorza odbędzie się premiera spektaklu „Znaczy kapitan” Teatru Miejskiego w Gdyni. Tekst słynnej książki kpt. Karola Olgierda Borchardta na potrzeby widowiska zaadaptował kierownik literacki gdyńskiej sceny Paweł Huelle.

Będzie to kolejne przedsięwzięcie tego teatru realizowane na Darze Pomorza, po „Idąc rakiem” na podstawie powieści Guntera Grassa, „Żółtej łodzi podwodnej” w reżyserii Krzysztofa Babickiego i „Kursku” Pawła Huelle. Wszystkie wystawiane na Darze Pomorza spektakle gdyńskiego teatru realizowane są przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Książka „Znaczy kapitan” w teatralnej formule była już prezentowana na pokładzie Daru ponad 20 lat temu. Wtedy w interpretacji aktora i reżysera Michała Juszczakiewicza. Później spektakl był wystawiany także w ładowniach statku-muzeum Sołdek.

Dar Pomorza jak mało który statek nadaje się na scenę dla tego spektaklu, bowiem znajduje się tam Kabina Borchardta. Kapitan (1905-1986) pełnił w latach 1938-1939 funkcję zastępcy komendanta tego żaglowca. W czasie wojny i w pierwszych latach po jej zakończeniu pływał na polskich i brytyjskich statkach pasażerskich oraz handlowych. Był starszym oficerem polskiego flagowego statku pasażerskiego Piłsudski.

W listopadzie 1939 r. przeżył jego zatopienie. Został wtedy poważnie ranny w głowę. W 1940 r. przeżył bombardowanie i zatopienie transatlantyku Chrobry. Po powrocie do Polski w 1949 r. na pokładzie Batorego, w roli starszego oficera, z powodu odniesionych w czasie wojny ran i ich konsekwencji, został uznany za niezdolnego do służby. Zajął się pracą dydaktyczną, równocześnie pisząc i publikując zbiory opowiadań. Do najbardziej znanych jego książek należą „Znaczy kapitan” i „Szaman morski”.

Premiera „Znaczy kapitan” zaplanowana jest na 11 maja, na godz. 20.

Dariusz Olejniczak / Żeglarski.info

Fot.: Tadeusz Lademann

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter