Inne

Wczoraj (27 listopada) wyekspediowano z Gdyni pierwszą z dwóch suwnic montowanych dla producenta i głównego kontraktującego z Hiszpanii. Wielkogabarytowy ładunek trafi do portu Djen Djen w Algierii. Trwa końcowa faza montażu i wyposażenia drugiej, która ma być gotowa na początku przyszłego roku.  

Suwnica o masie 1293 ton przeznaczona do rozładunku ładunków masowych ze statków opuściła gdyński port ok. godz. 10:30 na pokładzie statku Fairmaster (zbud. w 2015 r. w Chorwacji, nośność 12 989 t, wyporność 24 620 t, tonaż pojemnościowy brutto 18 099, długość całkowita 152,60 m, szerokość konstrukcyjna 27,43 m, zanurzenie 8,65 m, dwa żurawie o unosie po 1500 ton), należącego do holenderskiego armatora Jumbo Maritime (Kahn Scheepvaart BV).

Opiekę agencyjną nad statkiem sprawowała Okmarit sp. z o.o. Firmami zaangażowanymi w transport i zabezpieczenie konstrukcji dźwigu na pokładzie statku były Fagioli i Trend Projekt. Przy załadunku i mocowaniu ładunku byli obecni także przedstawiciele głównego kontraktującego suwnicy - Duro Felguera Mining and Handling z Hiszpanii (DF).

Vistal informował o zdobyciu zamówienia na wykonanie i montaż dwóch chwytakowych rozładunkowych suwnic portowych (typu grab unloader) w lipcu 2016 roku. Umowa o wartości 50,9 mln zł obejmowała produkcję dźwigów portowych, kompletny montaż, testy ruchowe oraz dostawę do Algierii.
Grupa Vistal, w ramach kontraktu podpisanego z hiszpańskim kontrahentem, miała zbudować dwa dźwigi o wadze ok. 1300 ton każdy i udźwigu po 52 tony. Zakończeniem prac miała być dostawa i instalacja dźwigów na docelowym torowisku w porcie Djen Djen w Algierii, za pomocą dźwigów okrętowych.

Pod koniec kwietnia 2016 roku DF ujawniła, że jej oddział Mining & Handling zdobył zamówienie, o wartości 109 mln USD, z Algierii. Dotyczy ono dostawy i instalacji wyposażenia do przeładunku i transportu ładunków masowych w nowym kompleksie stalowniczym w Bellara (w północno-wschodniej części Algierii) na zamówienie Algerie Qatar Steel (AQS) - lidera konsorcjum budującego kompleks stalowniczy. Udziałowcami AQS są: firma Sider oraz Qatar International - joint venture Qatar Steel i Qatar Mining.

Projekt kompleksu zakłada docelowo produkcję do dwóch milionów ton wyrobów stalowych rocznie.

Duro Felguera (DF) dostarczy zakontraktowane urządzenia i systemy pod klucz, oczywiście włącznie z rozruchem na miejscu.
Szacowany budżet na dostawy z DF to 109,4 mln USD. Składać się będą one z dwóch części. Jednej obejmującej wyposażenie terminalu w porcie Djen Djen, zdolne do przyjmowania w ciągu roku ok. 3,5 mln ton granulowanego koncentratu rudy żelaza (iron ore pellets) i drugiej, którą będzie stanowiło składowisko koncentratu rudy żelaza wraz z wyposażeniem przy instalacjach bezpośredniej redukcji rudy żelaza (direct reduction plant - DRI) w nowym kompleksie stalowniczym Bellara.

Na wyposażenie z DF składać się będą suwnice do rozładunku statków (dźwigi STS lub inaczej - grab unloaders), które zakontraktowano początkowo w Vistalu (o wartości ok. 12,8 mln USD, co stanowi w przybliżeniu 11 % wartości kontraktu DF), a także przenośniki taśmowe, zwałowarko-ładowarki, stacje załadunku i rozładunku pociągów i urządzenia pomocnicze do obsługi wspomnianych urządzeń i systemów funkcjonalnych.

Gdy Vistal zaczął przeżywać problemy finansowe, przerwano montaż suwnic odbywający się na nabrzeżu Węgierskim w Gdyni.
We wrześniu 2017 roku zostało zgłoszone roszczenie Duro Felguera wobec Vistal Gdynia, o zapłatę 6,47 mln euro w związku z naruszeniem postanowień umowy. Umowa dotyczyła wykonania i montażu dwóch ship unloaderów (suwnic nabrzeżowych do rozładunku ładunków masowych ze statków) o wartości 50,9 mln zł.

W marcu tego roku Vistal porozumiał się z Duro Felguera ws. umowy z 2016 r. dotyczącej dwóch urządzeń do rozładunku statków, z których pierwsze zostało właśnie wyekspediowane. Vistal Gdynia w restrukturyzacji zawarł porozumienie z Duro Felguera, dotyczące rozliczenia umowy na wykonanie i montaż dźwigów, podała spółka.

"Przedmiotem porozumienia było m.in. ustalenie wynagrodzenia za nierozliczone prace wykonane przez spółkę Vistal, które wyniesie 2 950 000 euro, które to po spełnieniu warunków określonych w porozumieniu zostanie zwiększone do kwoty 3 800 000 euro" oraz "wzajemne zrzeczenie się roszczeń zależne od warunku polegającego na wykonaniu przez strony postanowień porozumienia. Kryterium uznania porozumienia za znaczące stanowi 10% kapitałów własnych spółki" - podano w komunikacie Vistalu.

Czytaj także: Budowę wielkich suwnic nabrzeżowych dla Algierii za Vistal dokończy firma z Wielkopolskiego   

Jak informował wcześniej PortalMorski.pl - dokończenie montażu suwnic, nie doprowadzonego do finału przez Vistal, hiszpański projektant i główny kontraktujący powierzył spółce Fugo Sp. z o.o. z Konina, należącej do grupy Famur Famak.

Fugo odpowiedzialne było za produkcję i montaż konstrukcji stalowych oraz przygotowanie do transportu morskiego, w tym montaż głównych elementów urządzenia (główny wysięgnik stały, uchylny wysięgnik frontowy, portal, maszynownia, itp.) oraz mniejszych konstrukcji - np. służących komunikacji i innym funkcjom (podestów, schodów, windy, pomieszczenia operatorskiego dla obsługi), a także montaż elektryczny (napędy, przenośniki, wózki), hydrauliczny czy systemy chłodzenia wraz z systemami przeciwpożarowymi.

Uaktualnienie:

Fairmaster po wyładunku ciężkiego obiektu opuścił algierski port 13 grudnia br. Zobacz, jak wyglądał wyładunek ship unloader'a w Djen Djen (drugi, ostatni, materiał video poniżej). 

PBS

Fot.: PortalMorski.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter