Inne

Podjęliśmy decyzję o przebudowaniu wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim. W założeniach jest pogłębienie kanału, budowa śluzy, systemu spiętrzającego oraz zabezpieczenia antypowodziowego – powiedział w sobotę w Mielnie (woj. zachodniopomorskie) minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

„Już dziś mogę zakomunikować, że jednoznacznie podjęliśmy decyzję, że te wrota będą przebudowywane” – powiedział w sobotę podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy wrotach sztormowych w Mielnie minister Gróbarczyk.

Zaznaczył, że w założeniach jest budowa śluzy, systemu spiętrzającego, pogłębienie kanału do trzech metrów, by mogły nim przepływać jednostki 20-25-metrowe oraz budowa wałów w południowej części jeziora.

Gróbarczyk podkreślił, że nawet nie czekając na wyniki wyborów, po konsultacjach społecznych, które mają się zakończyć do 5 października, „ogłaszamy przetarg na nowy projekt przebudowy urządzeń wodnych. Myślę, że w ciągu roku, dwóch lat, będzie to wymagało oczywiście raportu oddziaływania na środowisko, będziemy w stanie przebudować i wprowadzić tu należyty stan”.

Minister poinformował, że koszt planowanej inwestycji powinien zamknąć się w granicach 20 mln zł.  Inwestycję na kanale jamneńskim w gminie Mielno w 2013 roku zrealizował likwidowany Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. W styczniu 2018 roku to PGW Wody Polskie przejęło nadzór nad urządzeniami i wodami w Polsce.

W maju wizytujący obiekt prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca określił tę budowlę jako tę, która została wykonana „wbrew wszelkim regułom hydrotechniki”, powiedział o niej, że to „potworek hydrotechniczny”. Dodał, że wrota sztormowe mają tylko jedną funkcję - przeciwpowodziową, nie są poddane jakiejkolwiek kontroli, nie można ich regulować. Dochodzi do „ucieczki wody z jeziora”, problemu z przepływem ryb, degradacji jeziora.

0 Złodzieje z PO.
Przecież te wrota były budowane tylko w jednym celu - w celu wyprowadzenia kasy do prywatnych kieszeni. Nic innego nie było brane pod uwagę.
22 wrzesień 2018 : 14:47 Marek 50+ | Zgłoś
-1 PiSowska propaganda - nie kradą, im się należy :)
Szanowny Panie, za duzo propagandy ekipy obecnie rządzącej. To naprawdę szkodzi - widac po Pana wypowiedzi.
24 wrzesień 2018 : 06:21 . | Zgłoś
-1 A kłamczuch premier nie przeszkadza?
Tylko PO jest zła? Bo premier tak powiedział?
24 wrzesień 2018 : 06:26 . | Zgłoś
0 Panie ministrze a co z planami portu w Koszalinie ?
Już Niemcy planowali budowę takiego portu na jeziorze Jamno przed wojną a także były takie plany w Polsce w latach 70 tych .
Zamiast przeznaczyć środki na budowę kanału oraz budowę portu powielacie taki sam błąd poprzez odbudowę tego co zrobiła ekipa PO za swojej kadencji czyli naprawiacie ich nie trafioną inwestycję .Ja proponuje aby pójść dalej i pomyśleć przyszłościowo a taką inwestycją może być budowa portu morskiego na środkowym wybrzeżu z prawdziwego zdarzenia , gdzie taka inwestycja na pewno będzie miała rację bytu ,życzę więcej odwagi i wiary w siebie i wielkość polski .
22 wrzesień 2018 : 14:59 taka prawda | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter