Inne

The Ocean Cleanup, holenderska organizacja non-profit zajmująca się rozwojem zaawansowanych technologii oczyszczania oceanów z tworzyw sztucznych, uruchomiła w sobotę, 8 września pierwszy na świecie tego typu system. Ma uporać się z najbardziej zanieczyszczonymi obszarami Oceanu Spokojnego.

Maszynę System 001 odholował 240 mil morskich od brzegu statek Maersk Launcher. Po dwutygodniowej próbie jednostka ruszy w kierunku Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, 1200 mil morskich od brzegu, aby rozpocząć „sprzątanie” Oceanu.

Przed uruchomieniem tego pełnowymiarowego systemu oczyszczania wykonano setki testów modelowych, serię prototypów i wypraw badawczych. System 001 składa się z pływaka o długości 600 metrów w kształcie litery U i został zaprojektowany tak, aby mógł być napędzany wiatrem i falami. Poruszając się nieco szybciej niż plastik, będzie działał jak gigantyczny Pac-Man, który usuwa zalegające śmieci. Maszynę wyposażono także w czujniki zasilane energią słoneczną i satelitarną, kamery, a także światła nawigacyjne do przekazywania informacji o swojej pozycji przepływającym w pobliżu statkom.

System 001 docelowo zostanie umieszczony w największej na świecie strefie dryfującego skupiska śmieci i plastikowych odpadów – Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, która, położona w połowie drogi między Hawajami a Kalifornią, pokrywa obszar dwukrotnie większy od Teksasu. Organizacja Ocean Cleanup przewiduje, że pierwszy plastik zostanie zebrany na ląd w ciągu 6 miesięcy, a następnie poddany recyklingowi. 

- Jestem niezwykle wdzięczny za ogromne wsparcie, jakie otrzymaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat od ludzi na całym świecie – powiedział Boyan Slat, założyciel i dyrektor generalny The Ocean Cleanup. – Dzięki temu finansowaniu udało nam się opracować, przetestować i uruchomić system, który może potencjalnie przyczynić się do złagodzenia skutków katastrofy ekologicznej.

Czytaj także: The Ocean Cleanup: Boyan Slat coraz bliżej realizacji swojego planu

Czytaj także: The Ocean Cleanup: ponad 20 milionów dolarów darowizny

AL, rel (The Ocean Cleanup)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter