Inne

Organizacja The Ocean Cleanup od listopada ubiegłego roku uzbierała 21,7 mln dolarów na rozpoczęcie walki z najbardziej zanieczyszczonymi obszarami Oceanu Spokojnego.

The Ocean Cleanup to organizacja, która kilka lat temu zaproponowała nowy system do czyszczenia oceanu z pływających w nim tworzyw sztucznych. W ciągu ostatnich dekad dostając się do wód ekosystemu, utrudniają życie zamieszkującym stworzeniom, czemu młody wynalazca, Boyan Slat, postanowił się sprzeciwić.

Od listopada ubiegłego roku darowizny m.in. od anonimowych fundatorów na rozwój projektu wzrosły do 21,7 mln dolarów co po podliczeniu pozostałych datków daje kwotę równą 31,5 mln dolarów. Jak czytamy na oficjalnej stronie, darczyńcami byli m.in.: para filantropów Marc i Lynne Benioff, a także przedsiębiorca Peter Thiel. 

Bariery-ograniczniki

Boyan Slat dwa lata temu zaprezentował w Nowym Jorku raport, który był wynikiem ponad rocznych badań z zakresu inżynierii, oceanografii, ekologii, prawa morskiego, finansów, a także recyklingu. Wykonał go międzynarodowy zespół składający się z ponad 100 ekspertów - wolontariuszy. Ich badania dowiodły, że koncepcja jest opłacalna i całkowicie możliwa do zrealizowania - oceniono wówczas, że oczyszczenie Oceanu metodą Boyana Slata może nastąpić nawet w ciągu 8-10 lat.

Na czym to polega? Boyan do oczyszczania wykorzystuje naturalne prądy morskie i wiatry, które transportują odpady w kierunku pływających barier-ograniczników utworzonych w kształcie litery U lub V rozpostartych nawet na 100 kilometrów. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do sieci, nie zagrażają one organizmom żywym, ponieważ wyłapują tylko odpady.

Przy pływającej barierze miałaby istnieć automatyczne stacje, zasilane energią słoneczną, służące do ich przetwarzania. Według obliczeń młodego wynalazcy na morskim recyklingu można zaoszczędzić rocznie nawet 500 milionów dolarów.

O wdrożeniu działań, których pierwsze kroki rozpoczęły się w drugim kwartale 2016 roku, Boyan Slat poinformował pod koniec maja 2015 roku, podczas największej konferencji technologicznej w Azji - Seoul Digital Forum.

- Naszym zadaniem jest pozbyć się śmieci z Oceanu, a otrzymane wsparcie od fundatorów jest ważnym krokiem naprzód w kierunku osiągnięcia tego celu - powiedział założyciel The Ocean Cleanup.

Pierwsze testy

W czerwcu 2016 roku zainstalowano prototyp instalacji o długości 100 metrów 23 km od wybrzeży Holandii, który miał pozostać tam przez rok. Lokalizację wybrano z uwagi na warunki atmosferyczne, ale po zaledwie dwóch miesiącach okazało się jednak, że zostały uszkodzone dwie komory powietrzne, co doprowadziło do zniekształcenia ograniczników i zmniejszenia skuteczności. Do prototypu wprowadzono niezbędne poprawki.

Zebrane dane pozwolą inżynierom opracować w pełni odporny system na trudne warunki podczas oczyszczania w 2020 roku.

Szczegółowe informacje na temat projektu, inwestycjach i próbach zostaną przedstawione podczas imprezy promującej 11 maja w hali Werkspoorkathedraal w Utrecht (Holandia).

AL, rel (The Ocean Clenup)

Boyan Slat
Prototyp instalacji - czerwiec 2016 roku
Boyan SlatPrototyp instalacji - czerwiec 2016 roku

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter