Inne

Po dwóch bardzo intensywnych miesiącach startów w zawodach łodzi solarnych Solar Sport One World Championship zespół AGH Solar Boat powraca z Monako ze znakomitymi wynikami. Studenci AGH zakończyli sezon we wspaniałym stylu, zajmując trzecie miejsce w Yacht Club de Monaco.

Na doskonały rezultat osiągnięty w zawodach Monaco Solar & Energy Boat Challenge złożyły się następujące wyniki:

5 miejsce w wyścigu wytrzymałościowym Fleet Race,

4 miejsce w konkurencji Slalom Race,

2 miejsce w konkurencji One by One. 

Szczególnie w przypadku wyścigu wytrzymałościowego, poza rywalizacją z innymi zespołami, ogromnym wyzwaniem była walka z wysokimi falami. O skali trudności tego zadania świadczy fakt, że sprostało mu jedynie kilka łodzi (z Baśką włącznie) – pozostałe zmuszone były do przerwania wyścigu już po kilku okrążeniach.

Na zawodach w Monako zespół AGH Solar Boat potwierdził również, że radzi sobie coraz lepiej w konkurencjach, w których liczy się szybkość. Stan morza sprawił, że nie udało się osiągnąć tak dużej prędkości, jak w Leeuwarden (wynosiła ona 27 km/h). Niemniej w Monako zespół AGH Solar Boat zajął 3 miejsce w konkurencji Top Speed.

Podczas emocjonujących zmagań walka rozgrywa się nie tylko na wodzie, ale i w warsztacie. W konkurencjach na otwartym morzu liczył się każdy detal. Na szczęście doskonałe przygotowanie zespołu i sprawna organizacja pracy pozwoliły na uporanie się ze wszystkimi niespodziewanymi awariami technicznymi.

Zawody Monaco Solar & Energy Boat Challenge stanowiły wielki finał cyklu Solar Sport One World Championship, które rozpoczęły się 11 maja 2018 r. w holenderskim Akkrum. Następnie przez trzy weekendy bezpośrednio poprzedzające wyjazd do Monako, zespół miał okazję testować możliwości Baśki w holenderskich kanałach w Purmerend, Groningen oraz Leeuwarden. Najważniejszym etapem tej części były kilkugodzinne, wymagające wyścigi wytrzymałościowe, które rozgrywano na dystansach dochodzących do ok. 50 kilometrów.

Międzynarodowe zawody łodzi solarnych – poza wymiarem sportowym – stanowią także okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń zespołów z całego świata. Uczestnicy chętnie rozmawiają o opracowanych przez siebie rozwiązaniach i problemach, z jakimi się zmagają. Atmosfera sprawia, że zespoły z całego świata inspirują się wzajemnie, wspólnie udoskonalając technologię łodzi solarnych.

Baśka jest łodzią elektryczną, całkowicie zasilaną energią słoneczną. Interdyscyplinarny projekt łączy studentów AGH z wielu wydziałów, specjalizujących się w różnych dziedzinach. Konstrukcja wytworzona w technologii kompozytów węglowych została przygotowana z uwzględnieniem trudnych warunków morskich.

W 2017 r. debiutująca na zawodach w Monako Baśka zajęła piąte miejsce w klasie A. W tym roku, po intensywnej pracy nad nowym systemem elektrycznym, napędem oraz sterowaniem, łódź z AGH ukończyła zawody na trzeciej pozycji, będąc najlepszą konstrukcją studencką w swojej klasie.

Relacja filmowa z zawodów

rel (Akademia Górniczo-Hutnicza)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter