Inne

W Gdyni zakończyło się wczoraj Forum Wizja Rozwoju. Obok dyskusji w zróżnicowanych blokach tematycznych pojawił się też wątek tzw. srebrnej gospodarki, czyli polityki senioralnej. Przedstawiciele miasta uczestniczą w panelach dyskusyjnych także jako prelegenci.

O inwestycjach i rozwoju branży energetycznej, aktywnym starzeniu się, postępie w ekomobilności oraz na przykład o strategiach, które mogą wzmocnić przemysł stoczniowy i porty morskie – to tylko kilka wątków, które były przewodnimi motywami paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Forum Wizja Rozwoju. 

Forum Wizja Rozwoju, jedno z największych gospodarczych wydarzeń w północnej Polsce, to blisko 500 panelistów, którzy dyskutowali w Gdyni na tematy dotyczące tytułowej wizji rozwoju w poszczególnych sektorach, z naciskiem na kwestie rozwoju gospodarczego. To także wystąpienia szczególnych gości, na czele z urzędującymi ministrami. Drugiego dnia konferencji o perspektywach związanych z działalnością swoich resortów mówiła między innymi podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Bojanowska. W swoim wystąpieniu skupiła się na problematyce tzw. „srebrnej gospodarki”, skupiającej się wokół potrzeb społecznych licznej grupy osób starszych.

- Dzisiaj osoby w wieku powyżej 60 lat to blisko 24 procent naszego społeczeństwa. Zgodnie z prognozą demograficzną, w roku 2050 takich osób będzie już ponad 40 procent. To, że dziś o tym debatujemy, że mówimy o pewnej wizji rozwoju, jest odpowiedzią na to, co dzieje się właśnie w naszym społeczeństwie – mówiła podczas swojego wystąpienia Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Powoli obserwujemy wzrost wskaźnika urodzeń, ale to cały czas nie doprowadza do zastępowalności pokoleń. Ma to znaczący wpływ na cały system zabezpieczenia społecznego – dodała wiceminister Bojanowska.

Przy okazji całego bloku tematycznego „Srebrna Gospodarka” głos w roli eksperta zabrał też Michał Guć, który w mieście zajmuje się między innymi właśnie sprawami seniorów. Wiceprezydent Gdyni uczestniczył w panelu „Polska przyjazna seniorowi”, opierając się na lokalnych przykładach dobrej wizji rozwoju w odniesieniu do osób starszych. Wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała zabrała głos w temacie poświęconym infrastrukturze lotniczej w ramach bloku „Budownictwo”. Z kolei jedne z głównych wystąpień należały do prezydenta Wojciecha Szczurka, który na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia przekonywał gości o wielkiej wadze odpowiedzialnej i przemyślanej strategii rozwoju, także na szczeblu samorządów.

- Mówiąc o wizji rozwoju, mówimy z jednej strony o wyzwaniach, które stoją przed całym państwem i firmami, których przedstawiciele tak licznie odwiedzili Gdynię, ale też warto podkreślić, że dotyczy to miast – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Gdynia ma znakomitą strategię rozwoju miasta, którą konsekwentnie realizuje. Dzisiaj dzieliliśmy się swoim doświadczeniem w tym zakresie, chcemy opowiedzieć o tym, jak przez ostatnie dziesięciolecie Gdynia rozwijała się dzięki temu, że potrafiła dobrze zdiagnozować potrzeby, zbudować wizję i konsekwentnie ją realizować – podsumował prezydent.

Przypomnijmy, że pozostałe bloki tematyczne (łącznie było ich 17) dotyczą też perspektyw rozwoju krajowej energetyki, gospodarki odpadami, ekomobilności, gospodarki morskiej, budownictwa czy sektora start-upów. Wraz z końcem całego wydarzenia, kończy się także Smart City Hackaton, który trwał w jednej z sal Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Równolegle część dyskusji toczyła się też w Gdynia Arenie. 

Forum Wizja Rozwoju zostało zorganizowane po raz pierwszy. Głównym organizatorem była Fundacja Wizja Rozwoju, ustanowiona w celu wspierania i promocji działalności innowacyjnej w polskiej gospodarce. Patronat honorowy objął prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki.

Gdynia.pl / Kamil Złoch 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter