Inne

Po czterdziestodniowej nieobecności Dar Młodzieży powrócił 26 kwietnia, o godz. 10.00, na swoje stałe miejsce przy Nabrzeżu Pomorskim w macierzystej Gdyni. Nie zagrzał jednak długo miejsca - już o godz. 14.00 żaglowiec przeszedł do Stoczni Remontowej "Nauta" na ostatnie już, z zaplanowanych, prac modernizacyjnych.

Podczas nieobecności Daru dotarła do stoczni zamówiona nowoczesna oczyszczalnia wód balastowych. To kolejna modernizacja, dostosowująca statek do nowych, wchodzących niebawem kolejnych regulacji konwencyjnych, zaostrzających wymogi środowiskowe. Inwestycja o szczególnym znaczeniu wobec planowanej podróży dookoła świata, m.in. w rejony o restrykcyjnych przepisach. 

Podczas ostatniej podróży dwukrotnie dochodziło do zmiany grup praktykanckich. Dar wypłynął ze studentami II roku Wydziału Nawigacyjnego AMG. W Antwerpii zmienili ich studenci Hogere Zeevaartschool Antwerpen/ Antwerp Maritime Academy, tradycyjnie od 2008 roku odbywający na naszym żaglowcu miesięczny rejs szkoleniowy. Tym razem odwiedzili Funchal na Maderze. Po powrocie, na statek ponownie zamustrowało 103 nawigatorów z Gdyni, którzy przyprowadzili "Dar" do domu. 

Kilka godzin przy Nabrzeżu Pomorskim, wykorzystano do sprawnie przeprowadzonej operacji zdania z pokładu zbędnych materiałów i przyjęcia niezbędnego zaopatrzenia oraz zmustrowania studentów. Ta sama grupa wróci jeszcze na Dar Młodzieży podczas Rejsy Niepodległości, na etapie Teneryfa - Kapsztad. 

Wobec zbliżającej się podróży dookoła świata i sprzecznych medialnych komunikatów, na Dar czekała w Gdyni liczna ekipa dziennikarzy. Wszelkich wyjaśnień związanych z planowanym rejsem dookoła świata, udzielał prorektor ds. morskich AMG, dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki. Wyjście Daru Młodzieży w historyczny rejs 20 maja.

rel (Akademia Morska w Gdyni)

Fot.: Cezary Spigarski

0 sprzeczne informacje?
Dar wpłynął 27 kwietnia a nie 26go :) rzetelność widzę 1wsza klasa :)
30 kwiecień 2018 : 14:32 takitam | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter