Inne

W piątek, 27 kwietnia, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 23. rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP Grom. Z tej okazji na okręcie podniesiono wielką galę banderową, a załoga spotkała się na uroczystej zbiórce.

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery na okręcie jest świętem całej załogi. Z tej okazji marynarze okrętu rakietowego spotkali się na uroczystej zbiórce, w której uczestniczył dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych kmdr Tomasz Czapczyński, a także przedstawiciele Sztabu jednostki, dowódcy okrętów wchodzących w skład dywizjonu oraz zaproszeni goście. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od podniesienia bandery i odczytaniu rozkazu okolicznościowego. 

ORP Grom to jedna z trzech jednostek rakietowych w Marynarce Wojennej. W 1999 roku był jednym z dwóch pierwszych przedstawicieli Sił Zbrojnych RP w ćwiczeniach natowskich po wstąpieniu Polski w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Okręt kilkukrotnie uczestniczył w największym przedsięwzięciu morskim organizowanym na Bałtyku w ramach Programu Partnerstwa dla Pokoju – ćwiczeniu BALTOPS. Wielokrotnie brał także udział w ćwiczeniach lekkich nawodnych sił uderzeniowych oraz w kompleksowych ćwiczeniach morskich na szczeblu krajowym i międzynarodowym. 

ORP Grom odziedziczył imię po swoich wojennych i powojennych poprzednikach. Pierwszy okręt o tej nazwie wszedł do służby w Polskiej Marynarce Wojennej w 1937 roku i zasłynął udziałem w bitwie o Narwik. Podczas działań wojennych został zatopiony przez lotnictwo niemieckie. Drugi - został wcielony do służby w 1957 roku, wchodząc w skład 7. Dywizjonu Niszczycieli na Oksywiu. W 1973 roku został wycofany ze służby i zatopiony jako część falochronu w Helu. Obecnie służąca w składzie dywizjonu Okrętów Bojowych jednostka, dowodzona przez kpt. mar. Andrzeja Turkowskiego kontynuuje tradycje swoich poprzedników.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Fot.: st. chor. mar. Piotr Leoniak

0 Panowie co to jest! Marynarze MW
To jest Flota wojenna-popatrzcie na tych "marynarzy" toz to wyglada jak banda obwiesi-te mundury serce sie kraje...kiedys jak Marynarz wychodzil z okretu to bylo widac ze to Marynarz Floty wojennej-mundur zadbany itd a co to tamto na zdjeciu jest??? Upadek calkowity upadek -Floty Wojennej w Polsce.
27 kwiecień 2018 : 17:24 Marek Z Marek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter