Inne

Co mieszka w kropli wody? Czy w Polsce można hodować krewetki? Co słychać pod wodą, a czym oddychamy na plaży? To tylko niektóre z pytań, na które znajdą odpowiedzi uczestnicy "Na fali" razem z Instytutem Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, który jest współorganizatorem wydarzenia.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni zaprasza na "majówę": "poczujcie się jak morscy naukowcy i odkryjcie tajemnice podwodnego świata! Przygotowaliśmy moc atrakcji – tym razem na wyjątkowo długi weekend majowy, bo od soboty, 28 kwietnia do niedzieli, 6 maja Experyment będzie czynny codziennie (również w poniedziałek) od 10.00 do 19.00. Na aktywności zapraszamy w godzinach 12:00-17:00.".

Uczestnicy wcielą się w rolę oceanografów, hydrologów, geologów, mikrobiologów. Zobaczą wraki statków i zbadają żyjątka mieszkające pośród ziaren piasku. Zajrzą pod powierzchnię morza, dowiedzą się co jest niezbędne oceanografowi, aby wyruszyć w morską wyprawę badawczą, a także poznają specjalny sprzęt używany przez badaczy. Wszystkie atrakcje w ramach weekendu majowego będą dostępne w cenie biletu na wystawę.

Program:

Sobota, 28.04.2018

„Mikroorganizmy = makroinformacja” - Informacja na temat głównych mieszkańców osadów powierzchniowych

Patrząc na środowisko wodne przeważnie zauważamy ryby, ptaki pływające po wodzie lub odciśniętą na środowisku obecność człowieka: śmieci zalegające na brzegu. Ale trudniej nam zauważyć niewielkie bezkręgowce, których wielkim światem może być nawet mała kałuża. Posłuchacie o tym, jak właśnie te niewielkie zwierzęta bardzo dużo opowiadają nam o świecie, w którym żyją, o jego jakości, toksyczności, bądź bardzo dobrej kondycji.

Niedziela, 29.04.2018

RAS krewetkę proszę! Pierwsza eksperymentalna hodowla krewetek w Polsce

Różowe złoto na talerzu - o nowoczesnej hodowli ulubionych przez Europejczyków krewetek dowiecie się ze spotkania z pracownikami Zakładu Ekologii Eksperymentalnej Organizmów Morskich ZEEOM IO UG. Obejrzycie żywe krewetki, porównacie ich gatunki i posłuchacie o pierwszej eksperymentalnej hodowli krewetek w Polsce! Dowiecie się również, czym jest akwakultura i co możemy w warunkach klimatu umiarkowanego hodować/uprawiać do jedzenia? Może skorupiaki, mięczaki, ryby? A może glony?

Poniedziałek, 30.04.2018

Co widać, co słychać na dnie morza? 

Jakich urządzeń używa się do badania dna morskiego? Do jakiej głębokości będziemy „widzieli dno” wykorzystując te urządzenia i jak duży obszar morski możemy zbadać w ciągu jednego dnia? Posłuchacie naukowców, którzy wiedzą o tym wszystko!

Wtorek, 01.05.2018

O co nie podejrzewalibyście małży?

Czy małże mają płeć? Czy mogą być większe od człowieka? A może zastanawialiście się kiedyś, ile może ważyć największa perła? Jak wyglądałyby morza bez małży? Wszystkiego o tych wodnych mięczakach posłuchacie podczas naszej prezentacji.

Środa, 02.05.2018

Ekstremalne Fale

Czy wiecie jak tworzą się fale morskie i gdzie powstają największe? Czym są fale ekstremalne i czy występują na Bałtyku? Jakie zagrożenia związane są z występowaniem ekstremalnych fal? Wszystkiego o falach dowiecie się od pracowników Pracowni Dynamiki Morza, Zakładu Oceanografii  Fizycznej.

Czwartek, 03.05.2018

Wraki Bałtyku i zatopione środki bojowe

Wraki statków znajdujące się w morskich głębinach otacza aura tajemniczości. Wbrew pozorom są to miejsca pełne życia – są siedliskiem wielu organizmów morskich i miejscami chętnie odwiedzanymi przez nurków. Ale w głębinach Bałtyku możecie się również natknąć na niebezpieczeństwa – zatopione środki bojowe. Zapraszamy na podwodne filmy i opowieści o Morzu Bałtyckim.

Piątek, 04.05.2018

Dziwne i nieznane gatunki ryb występujące w Morzu Bałtyckim

Czy znacie wszystkie bałtyckie ryby? Waszą wiedzę sprawdzą ichtiolodzy z Zakładu Biologii i Ekologii Morza IO UG, którzy opowiedzą o najciekawszych gatunkach żyjących w naszym morzu. Gatunki obce, rodzime,  inwazyjne – czy znacie znaczenie tych słów? Dowiedzcie się, jakie ryby „kąpią się” z nami najczęściej w płytkiej strefie brzegowej Zatoki Gdańskiej!

Sobota, 05.05.2018

Woda – kolebka życia

Czym jest życie? Odpowiemy na to, tylko z pozoru proste, pytanie podczas naszego wykładu. Dowiecie się, skąd może pochodzić, i dlaczego woda jest tak ważna, żeby mogło istnieć.

Niedziela, 06.05.2018

Czy wiesz czym oddychasz nad morzem?

W trakcie wykładu dowiecie się, czym są aerozole morskie i jak dostają się do atmosfery? Dlaczego nad morzem powietrze jest bardziej czyste niż w innych rejonach Polski? Dowiecie się także, w jakich sytuacjach meteorologicznych dochodzi w Trójmieście do wzrostu stężenia zanieczyszczeń w atmosferze i czy zagraża nam smog atmosferyczny. Porozmawiacie również o tym, czy warto chodzić na spacery nad morze i kiedy najlepiej to robić.

Centrum Nauki Experyment zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Al. Zwycięstwa 96/98

81-451 Gdynia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter