Inne

W sobotę, 24 marca, Dar Młodzieży wypłynął z Antwerpii - kurs - przez kanał La Manche, Zatokę Biskajską na Ocean Atlantycki i na południe w kierunku portugalskiej Madery. 

Na pokładzie praktykę morską odbywają studenci Hogere Zeevartschool Antwerpen/Antwerp Maritime Academy. To już jedenasty sezon morski, podczas którego studenci belgijskiej uczelni korzystają z pokładu Daru Młodzieży. Pierwszy taki rejs - efekt porozumienia, AMG z HZS, odbył się 10 lat temu, w kwietniu 2008 roku. Od tamtego czasu ok. 1300 studentów i instruktorów z Antwerpii odbyło miesięczne podróże szkoleniowe na naszej fregacie. 

W tegorocznym rejsie uczestniczy 124 osobowa ekipa z HZS - 105 studentów (w tym 20 kobiet) i 19 osób kadry - instruktorów i wykładowców. Skład międzynarodowy - obok Belgów, stanowiących dominującą grupę - 76 osób, szkolenie przechodzi 20 Francuzów, 3 obywateli Luksemburga, 2 Kongijczyków oraz po jednym studencie z Kanady, Włoch, Rumunii i Holandii. Wśród nich 91 specjalności pokładowej i 14 mechanicznej.

Regułą praktyk jest wyjście na Atlantyk oraz wizyta na atlantyckich wyspach - w minionych latach były to wyspy archipelagu Azorów, wyspy Kanaryjskie, także tegoroczny cel - Madera. Według planu Dar Młodzieży zawinie do Funchal, gdzie cumować będzie w dniach 6-9 kwietnia. Zakończenie podróży w Antwerpii zaplanowano na 20 kwietnia, gdzie na Dar ponownie zamustrują studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego AMG.

Ta podróż, obok celów szkoleniowych, spełnia także istotną rolę ostatniego sprawdzianu dla statku i załogi przed historyczną, drugą w historii Daru Młodzieży, podróżą dookoła świata. Na 20 maja zaplanowano start w Gdyni do Rejsu Niepodległości - podróży szkoleniowej mającej upamiętnić i promować setną rocznicę polskiej niepodległości.    

Fot.: HZS Antwerpen, Atwerpen Lokaal

rel (Akademia Morska w Gdyni)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter