Inne

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk zrezygnowała z tytułu matki chrzestnej statku Polskiej Żeglugi Morskiej Tczew. Wyjaśniła, że nie chce "stawać w konkury" z Magdaleną Kubicką-Netką, której tytuł zaproponowano wcześniej.  

Jak podało w piątek Radio Gdańsk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk powiedziała, że armator powinien dotrzymać danego wcześniej słowa.

"Armator wcześniej złożył propozycję pani Magdalenie Kubickiej-Netce i ta propozycja została przyjęta. Nie wiedziałam o tym. W związku z tym nie widzę powodu, żeby w konkury stawać. Żadne paragrafy, zapisy na papierze nie obowiązują tak, jak dane słowo. Dedykuję to armatorowi, słowa trzeba dotrzymać. Rezygnuję z bycia matką chrzestną m/s Tczew" - powiedziała, cytowana przez Radio Gdańsk, posłanka.

W 2016 r. ówczesne władze PŻM zaproponowały tytuł matki chrzestnej dyrygentce Orkiestry Harcerskiej Dętej z Tczewa Magdalenie Kubickiej-Netce. O tym, że matką chrzestną masowca Tczew ma zostać jednak szefowa sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Dorota Arciszewska-Mielewczyk, na początku tygodnia poinformował w Radiu Szczecin zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Brzezicki.

Wywołało to m.in. reakcję Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które wydało oświadczenie. Przeprosiło w nim dyrygentkę "za zamieszanie".

Ministerstwo przypomniało, że decyzja o nadaniu tytułu matki chrzestnej leży w kompetencjach armatora i że "żadne zasady się nie zmieniły". "Jako ministerstwo byliśmy zaskoczeni decyzją o zmianie matki chrzestnej masowca o nazwie +Tczew+. Zwróciliśmy się do PŻM o wyjaśnienia w tej sprawie" - napisano w oświadczeniu.

Rzecznik prasowy Grupy PŻM Krzysztof Gogol powiedział w rozmowie z PAP, że sprawa stała się "nieaktualna", ponieważ chrzest na razie się nie odbędzie. Masowiec zatrzymał się bowiem w redzie portu Casablanca ze względu na martwą falę, która uniemożliwia załadunek. "Póki co nie planujemy chrztu jednostki Tczew. W momencie, kiedy będziemy mogli zaplanować chrzest statku w Polsce, wówczas będziemy się zastanawiać nad matką chrzestną. Sprawa jest całkowicie otwarta" - powiedział Gogol.

Jak powiedział Gogol, po tym, jak w PŻM powołany został zarządca komisaryczny, "otworzył nowy rozdział" życia jednostki. "Statek był zamówiony kilka lat temu przez poprzedni zarząd PŻM. Prezes Paweł Szynkaruk dokonał też ustaleń dotyczących wyboru matki chrzestnej. Ale poprzedni zarząd również stwierdził, że ten statek nie będzie odebrany ze stoczni, porzucił jego budowę i w związku z tym zrzekł się zobowiązań wobec niego" - powiedział Gogol. Dodał, że rozmowy ze stoczniami podjął zarządca komisaryczny, który umożliwił ukończenie budowy statku. Jak zapewnił rzecznik PŻM, gdy powróci kwestia chrztu, przedsiębiorstwo "w pierwszej kolejności" weźmie pod uwagę stanowisko ministerstwa w sprawie wyboru matki chrzestnej.

Tczew to masowiec o 38 i pół tysiącach ton ładowności. Został wyprodukowany w Chinach. To bliźniacza jednostka statku Szare Szeregi, który w styczniu br. został ochrzczony w Antwerpii. Statek miał wpłynąć do portu w Policach na początku kwietnia i tam zostać ochrzczony.

Elżbieta Bielecka / PAP

+7 PSM
Prawdziwym problemem są nie matki, a ojcowie chrzestni i inni gangusi z różnych osi Polskiego Smarowidła Morskiego. Powinno się to raz na zawsze zlikwidować i zacząć od nowa. Ta banda to parodia armatora. 1,5 miliarda strat ! Kto to będzie płacił ?
17 marzec 2018 : 20:12 Podatnik | Zgłoś
+5 Wstyd!!
No P Gogol łasi się do nowej miotły, co za obrzydliwe wyjaśnienie!!! A tym razem pod kominem będzie szampan rozbijany? No są nowe dyrektywy więc nie dziwota, Pan karze sługa musi a że wstyd dla braci marynarskiej a kogo to obchodzi!! na pewno nie wierchuszki w PŻM!! Ustalenia się zmieniły!!! Przy okazji BRAVO Pani z PIS!! Tak zachowuje się kobieta z honorem czego nie można uświadczyć u innych PISIORÓW!!
17 marzec 2018 : 22:42 emerytek | Zgłoś
+2 Wstyd
Z treścią zgadzam się. W świetle nowych infm o tej pani( posłanki), nie uważam jej za kobietę honorową. To, że zrezygnował to świadczy tylko o umiejętności lądowania na 4 łapy w każdej okoliczności.
19 marzec 2018 : 10:32 WOJCIECH Jackowski | Zgłoś
-3 Z honorem?
Z honorem? A kto załatwił tatusiowi medal za śmierć z całą załogą na grupie Leros Strenght?
18 marzec 2018 : 12:03 Marcin 2163 | Zgłoś
+2 co to jest pieniactwo?
Jeśli nawet tak było,to cóż w tym nagannego,że córka czci pamięć po ojcu.Marynarze pamiętają,że wypadek owego statku przyczynił się do zmiany przepisów klasyfikacyjnych odnośnie grodzi.
19 marzec 2018 : 05:23 hihi | Zgłoś
-2 Nieszczęscie
To przyniesie pecha albo nieszczęście temu statkowi!!!
18 marzec 2018 : 13:30 Kosma | Zgłoś
+1 Arciszewska
babka z klasą. Można nie lubić Pisu, ale Jej trzeba to przyznać. Umie się zachować jak trzeba.
19 marzec 2018 : 08:33 Ok | Zgłoś
+1 100/100
Trzeba przyznać, że kobieta ma klasę.
19 marzec 2018 : 11:21 Master Mariner | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3992 4.488
EUR 4.635 4.7286
CHF 4.5948 4.6876
GBP 5.3758 5.4844

Newsletter