Inne

W środę wieczorem jacht żaglowy Knudel został podniesiony do normalnej pozycji, ale wciąż miał przymocowane do burt nadmuchiwane zbiorniki pojemnościowe. Jednostka częściowo zatonęła w basenie żeglarskim w Gdyni w styczniu br. 

Knudel jest już na powierzchni, nie obyło się bez strat, ale to nic maszty były planowane w tym roku do remontu i tak by się okazało że są do wymiany. Dziękuje wszystkim tym, którzy są z nami i nas wspierają. Dzisiaj przestawiamy go do nabrzeża z większą nośnością na m2 organizujemy dźwig, transport ponadgabarytowy i transportujemy na miejsce remontu” – poinformowano nieco ponad godzinę temu na profilu facebook’owym Jacht Knudel.

Knudel to drewniany kecz gaflowy zbudowany w 1956 roku w Ustce jako kuter rybacki. Na jednostkę żaglową przebudowano go czterdzieści lat później. Ma 12,5 m długości, 4,44 m szerokości i 2,5 m zanurzenia. Znany jest z tego, że jako jedyna jednostka w Polsce wykorzystywany jest do odprowadzania ludzi na miejsce wiecznego spoczynku. Wśród nich są nie tylko marynarze, ale także niemieccy wysiedleńcy, którzy chcieli być pochowani w morzu, blisko rodzinnych stron. 

Jacht można było niejednokrotnie podziwiać m.in. podczas zlotu łódek o klasycznych konstrukcjach z drewna i stali „Próchno i Rdza”.

Czytaj także: W gdyńskiej marinie ruszyła akcja wydobycia Knudla

Czytaj także: Gdynia: od tygodnia trwa podnoszenie jachtu, który zatonął w marinie

Film z wydobycia jachtu Knudel:

AL, Jacht Knudel (Facebook)

Video: Fly&Watch / Youtube

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter