Inne

Rozpoczęły się prowadzone przez PZŻ zapisy do udziału w tegorocznej edycji Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Pierwsza runda otwierająca regaty odbędzie się podczas tegorocznych Gdynia Sailing Days. Rywalizację zaplanowano na 14 i 15 lipca, a łącznie cztery etapy wyłonią mistrzów Polski wśród klubów żeglarskich.

Polska Ekstraklasa Żeglarska w tym roku wystartuje po raz czwarty. To regaty, które w hierarchii Polskiego Związku Żeglarskiego mają rangę oficjalnych klubowych mistrzostw Polski. Tego lata oficjalna inauguracja i jednocześnie pierwsze z łącznie czterech zawodów odbędą się w Gdyni. Organizatorzy potwierdzili terminy i wiadomo, że żeglarze będą rywalizować na gdyńskim akwenie dokładnie 14 i 15 lipca. Impreza będzie wliczać się w Gdynia Sailing Days.

Terminarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w 2018 roku:

14/15 lipca – Gdynia

28/29 lipca – Szczecin

18/19 sierpnia – Świnoujście

8/9 września – Sopot

Polski Związek Żeglarski rozpoczął przyjmowanie zapisów, chociaż już teraz wiadomo, że miejsc na listach startowych wystarczy jedynie dla 12 klubów. Wśród nich oczywiście krajowa elita tego sportu. Warunki przyjmowania zgłoszeń to zrzeszenie w PZŻ lub w jednym z okręgów, do regat kluby mogą wystawiać dowolnie wybrane załogi. To ukłon w stronę tych, którym zależy na występach wielu zawodników – także tych, którzy w sezonie zmagają się z przeładowanym kalendarzem imprez.

– W tym roku zdecydowaliśmy się na skrócenie czasu rozgrywania ligi, cztery rundy odbędą się w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, średnio co 2-3 tygodnie. Tak częsta rywalizacja powinna zwiększyć emocje, które nie zdążą opaść przed kolejnymi zawodami – tłumaczy organizator regat, Maciej Cylupa.

Wszyscy będą żeglować na identycznych jachtach regatowych w dwóch klasach. Na otwarcie i zamknięcie PEŻ, odpowiednio w Gdyni i Sopocie pojawi się klasa Delphia 24 One Design, a w Szczecinie i Świnoujściu zawodnicy skorzystają z klasy TOM28. Jednostki będą dostarczane i serwisowane przez organizatora regat, co ma ułatwić uczestnictwo w regatach.

Ciekawie będzie z pewnością pod względem sportowym. Przyjęto ogólnie znane zasady regat flotowych ze skróconymi trasami. Sędziowanie będzie odbywać się na wodzie, dzięki czemu odpadają protesty po wyścigach. Rywalizację mają za to uatrakcyjnić kary nakładane bezpośrednio podczas regat. Organizatorzy skorzystają też ze specjalistycznego systemu do śledzenia i analizy przebiegu wyścigów na żywo przez internet.

Na akwenach będzie o co walczyć – wygrani otrzymają tytuł oficjalnych klubowych mistrzów Polski, ponadto pierwsze cztery drużyny w końcowej klasyfikacji będą mogły wystartować w tak zwanej „Lidze Mistrzów”, czyli Sailing Champions League. Prestiżowe regaty goszczą na akwenach w Sankt Petersburgu, St. Mortiz i Porto Cervo. Za organizację Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej odpowiadają współpracujące z Polskim Związkiem Żeglarskim MT Partners i GSC Yachting. Zapisy są prowadzone przez portal www.ligazeglarska.pl.

Gdynia.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3004 4.3872
EUR 4.6425 4.7363
CHF 4.6642 4.7584
GBP 5.2651 5.3715

Newsletter