Inne

10 lutego 1939 roku w Gdyni - po raz ostatni przed II wojną światową - obchodzono Święto Marynarki Wojennej. Wówczas przy Nabrzeżu Pomorskim witano najnowszy okręt polskiej floty - ORP Orzeł. Z okazji 92. urodzin Gdyni Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na spotkanie upamiętniające tamte wydarzenia. Odbędzie się ono w piątek 9 lutego o godz. 17.00.

Piątkowe spotkanie w Muzeum Marynarki Wojennej będzie niepowtarzalną okazją do bliższego przyjrzenia się legendarnemu polskiemu okrętowi podwodnemu ORP Orzeł i zgłębienia jego historii.

W programie znalazły się trzy prelekcje wsparte multimedialnymi prezentacjami. Aleksander Gosk z Muzeum Marynarki Wojennej opowie o ogólnospołecznej akcji zbierania środków na wybudowanie nowoczesnego okrętu podwodnego oraz wielkiej patriotycznej uroczystości powitania ORP Orzeł w Gdyni, która miała miejsce 10 lutego 1939 roku.

Oryginalne i dotąd nie pokazywane publiczności eksponaty związane z Orłem, znajdujące się w zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej, zaprezentuje Tomasz Neubauer.

Będzie również okazja do zapoznania się z projektem „Santi odnaleźć Orła", o którym opowiedzą Tomasz Stachura i Hubert Jando. Jest to fascynująca historia na temat ekspedycji poszukiwawczej okrętu, która zostanie wzbogacona materiałami fotograficznymi i filmowymi z wyprawy. To także relacja ze spotkania w Wielkiej Brytanii z rodzinami marynarzy z HMS Narwhal – okrętu, którego wrak badacze odnaleźli przy okazji poszukiwania Orła.  

Przypomnijmy, że polski okręt podwodny ORP Orzeł został zwodowany 15 stycznia 1938 roku w stoczni De Schelde w Vlissingen w Holandii. Jego budowę zawdzięcza się społecznej zbiórce pieniędzy, w którą włączyły się m.in.: Liga Morska i Kolonialna oraz Fundacja Łodzi Podwodnej. Okręt brał udział w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Podczas internowania w estońskim Tallinie, pozbawiony map morskich i pomocy nawigacyjnych dokonał brawurowej ucieczki. Po przedostaniu się do Wielkiej Brytanii rozpoczął służbę u aliantów, patrolując Morze Północne. Na swojej liście zanotował w tym czasie zatopienie niemieckiego transportowca Rio de Janeiro, który przewoził wojska niemieckie planujące inwazję na Norwegię. W ostatni patrol wypłynął 23 maja 1940 roku. Zaginął bez wieści na Morzu Północnym kilka dni później, w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotychczasowe poszukiwania jednostki - rokrocznie podejmowane przez firmę SANTI - jeszcze nie przyniosły skutku.

Spotkanie „Gdynia wita Orła”

9 lutego, godz. 17.00 – sala audytoryjna

Wstęp wolny

rel (Gdynia.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2884 4.375
EUR 4.6718 4.7662
CHF 4.6613 4.7555
GBP 5.2993 5.4063

Newsletter