Inne

O historii żeglarstwa, zabytkach marynistycznych i ochronie dziedzictwa wodnego będą rozmawiać w Płocku i Wyszogrodzie muzealnicy z całej Polski. W czerwcu w Muzeum Mazowieckim odbędzie się XIV Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego.

Konferencja odbywa się cyklicznie co dwa lata, za każdym razem organizowana przez inne ośrodki muzealne. W 2016 roku muzealnicy obradowali w Charzykowach i skupili się na ochronie dziedzictwa jezior. A 18 i 19 czerwca tego roku w Płocku i Wyszogrodzie tematem przewodnim będzie Rok Rzeki Wisły w muzealnictwie.

– Są trzy powody, dla których postanowiliśmy zorganizować tę konferencję – mówi Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. – Przede wszystkim Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie zostało w styczniu naszym oddziałem i chcielibyśmy je wypromować. W tym roku oddamy też do zwiedzania mały skansen architektury nadwiślańskiej w Wiączeminie Polskim, w którym pokażemy związki Olędrów z Wisłą. Warto dodać, że w 2017 roku aktywnie uczestniczyliśmy w obchodach Roku Rzeki Wisły.

Podczas zjazdu muzealników tradycyjnie można się spodziewać wielu referatów poświęconych edukacji muzealnej, ochronie dziedzictwa morskiego, archeologii podwodnej i wystawom pokazującym historię i biologię mórz i rzek. Na pewno nie zabraknie też tematów żeglarskich – w poprzednich latach prelekcje były poświęcone m.in. Ottonowi Weilandowi, jednemu z ojców polskiego jachtingu, tradycyjnym technikom szkutniczym i inwentaryzacji Daru Pomorza.

Uczestników czeka również poznawanie mazowieckiego dziedzictwa.

– Na pewno pokażemy gościom ekspozycje poświęcone sztuce i historii Płocka oraz muzeum w Wyszogrodzie – mówi Leonard Sobieraj. – Jeżeli wystarczy czasu, to może i inne nasze oddziały. Mam nadzieję, że uda się zobaczyć również skansen w Wiączeminie Polskim.

Organizatorem konferencji jest Muzeum Mazowieckie w Płocku i Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie, przy wsparciu Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zgłoszenia można przesyłać do 15 lutego.

Szczegółowe informacje 

rel (Żeglarski.info / PoZŻ)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter