Inne

W maju 2018 roku żaglowiec Dar Młodzieży ruszy w "Rejs Niepodległości" dookoła świata. Punktem kulminacyjnym będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. W środę startuje konkurs dla młodzieży, który wyłoni uczestników rejsu.

Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera, powiedziała na środowej konferencji prasowej w Warszawie inaugurującej "Rejs Niepodległości", że "zaledwie ponad rok temu przeżywaliśmy w Polsce przepiękne uroczystości, wielką ucztę duchową, ale też wielki festiwal radości z udziałem młodych ludzi z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku".

"To piękne wydarzenie czas przekuć w kolejny piękny sukces, wydarzenie równie wspaniałe, jeżeli idzie o ucztę duchową i jeżeli idzie o festiwal młodości. Mamy propozycję, w szczególności dla młodych ludzi w całym kraju, aby zostali ambasadorami Polski i popłynęli Darem Młodzieży. To jest nasza inicjatywa wspólna z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu" - powiedziała Kempa dodając, że inicjatywę objęła swoim patronatem premier Beata Szydło.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przypomniał, że 22 listopada rusza konkurs, który ma wyłonić uczestników rejsu. Jest on dwuetapowy. Młodzi ludzie w wieku 18-26 lat za pośrednictwem aplikacji "Rejs Niepodległości" na Facebooku mają przesłać do 3 stycznia przyszłego roku zdjęcia lub krótkie filmy, w których przedstawią piękno swojej "Małej Ojczyzny" - przestrzeni geograficznej, społecznej bądź kulturowej, w której żyją i z którą są emocjonalnie związani. Internauci będą głosować na najciekawsze zdjęcia lub filmy, a o zakwalifikowaniu do II etapu konkursu zadecyduje ilość głosów uzyskana do 7 stycznia 2018. Do drugiego etapu przejdzie nie więcej niż 500 osób.

Drugi etap konkursu odbędzie się 20 stycznia 2018 r. w Warszawie. Będzie to test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań z zakresu historii polskich działań niepodległościowych - od Powstania Kościuszkowskiego po odzyskanie niepodległości w 1918 roku, podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu morza w Biblii.

Dar Młodzieży 20 maja opuści port w Gdyni. Załogę stanowić będą laureaci konkursu, studenci akademii morskich oraz młodzi ludzie z różnych kontynentów, pochodzący z niezamożnych rodzin, wyróżniający się postawą zaangażowania dla dobra drugiego człowieka w lokalnej społeczności. Zostaną oni wytypowani przez salezjańskie placówki na całym świecie.

Ksiądz Adam Parszywka z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu" mówił: "Czy może być coś piękniejszego niż płynąć z młodzieżą na Darze Młodzieży na Światowe Dni Młodzieży? To będzie wizytówka Polski, chcemy pokazać, jak jesteśmy dzisiaj w stanie reprezentować nasz kraj tym co najpiękniejsze". Parszywka przypomniał, że Dar Młodzieży przez dziewięć miesięcy dopłynie do Panamy, gdzie będzie miała miejsce kolejna edycja tego święta.

"Chcemy w specjalny sposób zaznaczyć naszą misję w świecie poprzez zabranie na pokład żaglowca młodych ludzi z różnych kontynentów na Światowe Dni Młodzieży. Chcemy, żeby również w Panamie to bardzo mocno wybrzmiało: Polska, która organizowała Światowe Dni Młodzieży w tak trudnym okresie, naznaczonym zagrożeniem terrorystycznym i tak pięknie sobie z tym poradziła, nadal pomaga innym uczestniczyć w tym święcie. Chcemy przekazać i podzielić się tymi emocjami z Polski, która się rozwija, Polski, która kładzie nacisk na rozwój młodych ludzi" - dodał Parszywka.

Laureaci konkursu będą mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Rejs potrwa blisko rok, w każdym z portów, gdzie zawijać będzie Dar Młodzieży odbędzie się impreza promująca Polskę i jej niepodległość.

Organizatorzy, mając świadomość, że wypłynięcie w dziewięciomiesięczny rejs może być niemożliwe dla wielu osób, dają możliwość podróży na krótszych odcinkach trasy takich jak Lizbona-Kapsztad- Singapur-Los Angeles-Panama. Statek powróci do Gdyni w marcu 2019 roku.

autor: Agata Szwedowicz

aszw/ agz/

+2 CONRADINUM z ograniczeniami .
Młodzi ludzie popłynął na Darze Młodzieży do Panamy. Po drodze w wielu portach , na spotkaniach młodzieżowych oni będą
promować Polskę.
Już od wielu,wielu lat absolwenci Technikum Budowy Okrętów CONRADINUM w Gdańsku promuja nasz przemysł okretowy.
Obecnie pojawiła się koncepcja aby część TBO zajęła Bursa Gdańska z przeznaczeniem na szkolne pracownie Technikum Łącznosci. Stowarzyszenie Oświatowe CONRADINUM szuka wsparcia aby wstrzymać ograniczenie przestrzeni dydaktycznej w
TBO Gdansk.
23 listopad 2017 : 07:04 Keram | Zgłoś
+2 Absolwent Conradinum
Proponowany plan zajecia czesc budynkow Conradinum to zupelnie chory pomysl, niemozliwy do zrozumienia. Poprawa warunkow dla Technikum Lacznosci poprzez rujnowanie Conradinum. To jest wrogi plan zniszczenia systemu szkolenia kadr dla przemyslu okretowego.
23 listopad 2017 : 10:07 Michal Walenkiewicz | Zgłoś
+3 Mr
To Dar Młodzieży czeka przymusowa stocznia. Część pomieszczeń trzeba będzie przerobić na kaplicę.
23 listopad 2017 : 18:42 RobEarth | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2428 4.3286
EUR 4.6319 4.7255
CHF 4.6438 4.7376
GBP 5.2516 5.3576

Newsletter