Inne

W najbliższą sobotę mija 80 lat od pierwszego podniesienia polskiej bandery wojennej na niszczycielu ORP Błyskawica. W przeddzień tego wydarzenia na okręcie-muzeum oraz w Muzeum Marynarki Wojennej odbędą się uroczystości rocznicowe.

25 listopada 1937 roku, w mieście Cowes w Wielkiej Brytanii, podniesiona została biało-czerwona bandera na jednym z najnowocześniejszych na świecie niszczycieli. Otrzymał on imię ORP Błyskawica i wszedł w skład Polskiej Marynarki Wojennej.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się już w piątek, 24 listopada. Zgodnie z marynarską tradycją o godzinie 08:00 na pokładzie okrętu-jubilata nastąpi podniesienie bandery i wielkiej gali banderowej. Odczytany zostanie rozkaz okolicznościowy, a z pokładu okrętu oddany zostanie salut osobisty złożony z 13 strzałów armatnich. W miejscu cumowania okrętu-muzeum będzie można zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

O godzinie 09:00 w asyście honorowej Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej rozpocznie się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.

O godzinie 10:15 w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się prezentacja filmu poświęconego dziejom ORP Błyskawica. Oprócz historii okrętu, jego służby podczas działań w II wojnie światowej oraz najważniejszych dokonań załogi, prelegenci zaprezentują także współczesną działalność okrętu-muzeum.

Czytaj także: Imię na cześć legendarnego polskiego niszczyciela

Czytaj także: Cowes oddało hołd polskim bohaterom z okrętu ORP Błyskawica

ORP Błyskawica

Okręt wybudowany został w brytyjskiej stoczni J. Samuel White & Co. w Cowes na wyspie Wight. Stępkę położono w 1935 roku. Podczas tej ceremonii ambasador RP w Londynie, hrabia Edward Raczyński, wypowiedział znamienne słowa: "Polska jest jak wielkie drzewo, którego korona tkwi w Karpatach, ośrodkiem pnia jest Wisła, a korzenie tkwią mocno w Bałtyku. Gdyby odciąć dostęp do morza – drzewo uschłoby, pozbawione korzeni. Dlatego morze to jest źródłem egzystencji Polski, a jej flota bynajmniej nie jest narzędziem wojny, ale z jednej strony strażniczką wolności morskiej, z drugiej – współpracowniczką innych marynarek na niwie utrzymania pokoju, jak zorganizowana i oparta na prawie siła."

Okręt wszedł do służby 25 listopada 1937 roku. W przededniu wojny wraz z dwoma innymi niszczycielami, w ramach realizacji planu „Peking” opuścił port gdyński i skierował się do Wielkiej Brytanii. Tak rozpoczęły się dla niego zmagania wojenne. W czasie wojny niszczyciel ORP Błyskawica przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zagranicy. Okręt cumuje przy skwerze Kościuszki w Gdyni. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W 2007 roku okręt został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award, co oznacza, że wszedł on do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

rel (3. Flotylla Okrętów)

0 Skwerze Kościuszki
"uroczystość złożenia wieńców i wiązanek przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki."

Skwerze pisze się od małej litery, bo skwer nie jest nazwą własną tej ulicy.
To tak, jakby napisać w środku zdania na Ulicy Kościuszki.
Zobacz na Wikipedii hasło - Skwer Kościuszki w Gdyni.
24 listopad 2017 : 14:54 Szczepan Górzyński | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter