Inne

13 kwietnia Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodzi święto - to właśnie tego dnia zostało otwarte Muzeum Wisły w Tczewie. Od 1984 roku tczewski oddział NMM jest największym muzeum w Polsce poświęconym historii rzeki.

Zorganizowanie i następnie otwarcie wówczas Muzeum Wisły było ukoronowaniem planów istniejących w Centralnym Muzeum Morskim, dotyczących zorganizowania Muzeum Wisły lub Muzeum Transportu Śródlądowego. To tu właśnie znalazły swoje miejsce łodzie ludowe dorzecza Wisły, zgromadzone przez pracowników Muzeum w ramach akcji ratowania zabytków szkutniczych, prowadzonych przez instytucję w latach 70-tych i 80-tych.

- Nazwa "Muzeum Wisły" zobowiązuje i jest dla nas stałym wyzwaniem - mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, dr inż. Jerzy Litwin. - Wisła pełni bowiem w naszym kraju rolę szczególną, symboliczną. Często jest on nazywany "krajem nad Wisłą", a rzeka stanowi tu ważny wyróżnik wspólnego terytorium niezwykle istotnego dla trwania narodu.

Pierwszym kierownikiem Muzeum Wisły był Roman Klim. Jego córka, Jadwiga Klim z Działu Historii Żeglugi Śródlądowej NMM wspomina, że otwarcie Muzeum przypadło na czasy szczególne, choć trudne - niezwykły był zapał i poświęcenie ludzi, którzy wówczas tworzyli młode miejsce kultury i widoczna była radość oraz duma tczewian, zaangażowanych w działalność nowej instytucji w ich mieście. Niedawno, na otwarciu II części wystawy stałej w Muzeum Wisły w Tczewie gościliśmy tych, którzy doskonale pamiętają pierwsze lata organizacji tczewskiego oddziału i dzień jego otwarcia - mówi Jadwiga Klim.

Wystawa "Wisła w dziejach Polski", mocno rozbudowana i nasycona eksponatami, pokazuje problematykę wiślaną w kontekście przeszłości, teraźniejszości i przyszłości oraz całe bogactwo i różnorodność zjawisk mieszczących się w słowie "Wisła". - Ważny jest na wystawie kontekst lokalny, stąd w drugiej części wystawy, zaznaczona została wyraźnie rola Tczewa - miasta, niezwykle ważnego we wspólnej historii Wisły i Polski - podkreśla Jadwiga Klim.

rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)

Muzeum Wisły, zdjęcie archiwalne (Fot.: Ewa Meksiak)
Muzeum Wisły (Fot.: NMM)
Muzeum Wisły (Fot.: NMM)
Muzeum Wisły, zdjęcie archiwalne (Fot.: Ewa Meksiak)Muzeum Wisły (Fot.: NMM)Muzeum Wisły (Fot.: NMM)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2007 4.2855
EUR 4.4913 4.5821
CHF 4.6117 4.7049
GBP 5.2073 5.3125

Newsletter