Inne

Balticarium to interaktywny portal edukacyjny dla dzieci i dorosłych o zwierzętach Morza Bałtyckiego. Autorką projektu jest Natalia Uryniuk - artystka i ilustratorka, która za swój pomysł otrzymała Stypendium "Młoda Polska" 2016 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Na stronie internetowej Balticarium znajdują się m.in. gry edukacyjne dla dzieci i dorosłych o bałtyckiej faunie i florze, animacje zwierząt z przydatnymi na ich temat informacjami, a także kalendarium wydarzeń morskich. Dodatkowo atrakcyjna oprawa graficzna pozwala w zabawny i przystępny sposób dowiedzieć się więcej na temat zwierząt Bałtyku, a także ochrony środowiska. 

"W Balticarium działamy z myślą o przyszłości i rozwoju dzieci, wzbogacając ich wiedzę w przyjemny sposób. Wierzymy w naukę poprzez zabawę. Ufamy, że mamy moc, by sprawić, że najmłodsi już od wczesnych lat są świadomi ekologicznie i mają potrzebę chronić środowisko" - piszą o projekcie twórcy.

Jednym z elementów projektu jest także chęć współpracy - zjednoczenia Przyjaciół projektu. 

"Ważnym elementem projektu jest właśnie współpraca - inicjatywa jednocząca Przyjaciół projektu, którzy chcą działać na rzecz popularyzacji Bałtyku, przez co projekt ma szansę na olbrzymi rozwój. Wspólnie możemy zmieniać otoczenie i niwelować problemy, które dotyczą Morza Bałtyckiego. Wszystko to za pomocą innowacyjnego połączenia sztuki i nauki." - apelują twórcy.

Strona Balticarium dostępna jest w językach: polskim, szwedzkim, angielskim i rosyjskim. W maju zostanie zaktualizowana dodatkowo w wersji fińskiej, duńskiej i niemieckiej, a w przyszłości, zostanie przetłumaczona na języki wszystkich krajów nadbałtyckich oraz chiński. Dzięki temu projekt zyska odbiorców także poza granicami naszego kraju.

Obecnie trwają prace nad poszerzeniem projektu o kolejne gry edukacyjne oraz animacje. Planowane jest również wydanie książki ilustrowanej o zwierzętach Bałtyku we wszystkich krajach nadbałtyckich.

Patronat honorowy nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, zaś patronat merytoryczny: dr Stella Mudrak-Cegiołka z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i prof. Jadwiga Okrassa z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Do patronów projektu dołączyli także: Duński Instytut Kultury, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Towarzystwo Polsko-Szwedzkie, Konsul Honorowy Republiki Łotewskie i Instytut Polski w Kijowie.

Więcej na stronie Balticarium >>>

Natalia Uryniuk 

Doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, asystentka w Pracowni Ilustracji prof. Jadwigi Okrassy. Zajmuje się malarstwem i grafiką, tworzy edukacyjne gry dla dzieci, ilustruje książki, projektuje ubrania. Otrzymała nagrodę m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium "Młoda Polska", została nominowana do nagrody Czerwonej Róży dla najlepszych studentów na Pomorzu. W roku 2011 była stypendystką Escola Superior Artística w Porto w Portugalii, gdzie malowała tradycyjne kafle Azulejos. Na ostatnim roku studiów prowadziła Galerię Studencką Start w Gdańsku, promującą sztukę młodych artystów na Pomorzu. Uczestniczka licznych wystaw sztuki, między innymi w galeriach w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie czy Singapurze. Jest autorką ilustracji do książek dla dzieci: "Zabaw się w Gdańsku" i "Na Tropach Kaszub".

AL, rel (Balticarium)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter