Inne

Już w maju tego roku, po raz trzeci w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku uczniowie pierwszych klas gimnazjów wypłyną w rejsy po Motławie, Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej. Tymczasem już 22 marca, w Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego rozpoczął się konkurs ekologiczny „Wszyscy dbamy o Bałtyk”, do udziału w którym zaproszeni są uczniowie wszystkich polskich gimnazjów! 22 marca na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Wody a od 1996 roku, dzięki inicjatywie Komisji Helsińskiej, również jako Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Właśnie na tę datę został wyznaczony termin rozpoczęcia ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Wszyscy dbamy o Bałtyk”! Konkurs realizowany jest w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, przy współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Komendą Miejską Policji w Gdańsku oraz Partnerami Programu. Celem akcji jest uświadomienie współodpowiedzialności każdego mieszkańca Polski za czystość wody w Bałtyku oraz krzewienie zasad bezpiecznego spędzania czasu nad wodą. Do wzięcia udziału w konkursie zaproszeni są uczniowie wszystkich polskich gimnazjów! „Czy wiesz, że prawie 100% wód w Polsce trafia do Morza Bałtyckiego? Tak, płynąca niedaleko Twojego domu rzeka lub nawet rzeczka też. Każdy z nas ma wpływ na czystość wody. Napisz o tym, jak Ty dbasz o Bałtyk i wygraj fantastyczną nagrodę: tygodniowy rejs na jachtach Programu Edukacji Morskiej!” – do udziału w konkursie zachęca Mateusz Kusznierewicz, pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. Uczestnicy odpowiedzą na cztery pytania zamknięte z dziedziny ekologii i bezpieczeństwa, przygotowane we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Komendą Miejską Policji w Gdańsku, oraz napiszą pracę na temat – „Jak dbając o wodę w swoim najbliższym otoczeniu, dbam o Bałtyk”. Realizatorzy dbają, nie tylko o poszerzanie wiedzy uczestników programu, lecz także o rozwój ich wrażliwości i poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko. Po ocenie nadesłanych prac wybranych zostanie szesnastu laureatów. Nagrodą w konkursie „Wszyscy dbamy o Bałtyk” będą tygodniowe wakacyjne rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej na jachtach Programu Edukacji Morskiej! W trakcie rejsów młodzież będzie miała sposobność nauczyć się sztuki żeglarskiej pod okiem wykwalifikowanych sterników – opiekunów, oraz odbyć szkolenie w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i w tamtejszym fokarium. Na trasie rejsów znajdą się mniejsze i większe porty Zatoki Gdańskiej w tym między innymi: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Hel, Kuźnica, Puck oraz wiele wodnych ciekawostek Zalewu Wiślanego.
Termin nadsyłania prac upływa 15 maja 2012 roku. Patronat medialny nad konkursem „Wszyscy dbamy o Bałtyk” objęła Gazeta Wyborcza Trójmiasto, magazyn e!stilo oraz dwutygodnik Victor Gimnazjalista. W tym roku, w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku uczniowie będą uczestniczyli w szkoleniu z pierwszej pomocy zorganizowanym wspólnie z Komendą Miejską Policji w Gdańsku. Od pierwszej edycji programu w rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej wypłynęło już ponad 7 000 uczniów pierwszych klas, a tylko w zeszłym roku, jachty pokonały trasę liczącą ok. 8 000 mil morskich. Podczas tegorocznej Pomorskiej Gali Żeglarskiej Program Edukacji Morskiej został wybrany Żeglarskim Wydarzeniem Społecznym Roku 2011. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku od 2012 roku objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki RP. Dzięki współpracy ze sponsorami Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku: Ferrero Polska – producentowi Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupie LOTOS, udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Szczegóły na: www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl oraz na profilu Programu Edukacji Morskiej na portalu Facebook.com. * * * O Programie:
Program Edukacji Morskiej jest realizowany przez Miasto Gdańsk. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów odbędą kilkugodzinne rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, w czasie których uczą się podstaw żeglowania, uzyskują informacje z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Program ma na celu przybliżenie tradycji morskiej i dziedzictwa Gdańska jego młodszym mieszkańcom oraz pokazanie im możliwości, jakie daje życie w mieście położonym nad wodą. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A. Patronat honorowy nad Programem objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki RP.
 

źródło: Program Edukacji Morskiej - informacja prasowa
 
 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter