Bezpieczeństwo, Granice

PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę z kanadyjską firmą OSI Maritime Systems na dostawę zintegrowanych systemów nawigacyjnych i mostkowych (INBS) dla trzech fregat budowanych w ramach programu Miecznik dla Marynarki Wojennej RP.

INBS to wariant dostarczanego przez Kanadyjczyków Zintegrowanego Systemu Nawigacyjno-Taktycznego (INTS) przystosowanego do wyzwań współczesnych operacji morskich.

Rozwiązanie to oparte jest na Precyzyjnym Zintegrowanym Systemie Nawigacji dla okrętów wojennych (Electronic Chart Precise Integrated Navigation System for Warships) dostarczanym marynarkom wojennym NATO oraz państw sojuszniczych.

Trzy nowoczesne fregaty Miecznik dla Marynarki Wojennej RP powstaną w PGZ Stoczni Wojennej we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego (Babcock, MBDA, Thales, Remontowa Shipbuilding SA), w ramach największego w historii kontraktu udzielonego polskiemu przemysłowi stoczniowemu. Pierwsza fregata zostanie wybudowana do 2026 r. Program Miecznik realizowany jest zgodnie z harmonogramem.

Wielozadaniowe jednostki tej klasy znacząco zwiększą zdolności Marynarki Wojennej RP i pozwolą na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, w tym m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej. Okręty wpłyną na zwiększenie potencjału bojowego Sił Zbrojnych RP, ale także będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, np. realizując zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętowych NATO.

Wielozadaniowe fregaty będą wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Dzięki tym okrętom Marynarka Wojenne RP uzyska nowe możliwości realizacji szerokiego zakresu zadań na polskich obszarach morskich oraz uczestnictwa w misjach i ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami z NATO.

rel (PGZ SA; PGZ Stocznia Wojenna)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9559 4.0359
EUR 4.2796 4.366
CHF 4.4937 4.5845
GBP 4.9968 5.0978

Newsletter