Bezpieczeństwo, Granice

Wiceprezes Hanwha zachwala polskiemu prezydentowi okręty podwodne. Koreański konglomerat przemysłowy ubiega się o udział w realizacji polskiego projektu okrętów podwodnych 'Orka' o wartości około 2,3 mld USD. Polska kupuje dotąd od Hanwha armato-haubice i wyrzutnie rakietowe Chunmoo.

Stocznie należące do Hanwha zaangażowane są w produkcję okrętów dla marynarki wojennej już od dawna, ale całkiem niedawno zostały przejęte przez Hanwha i zmieniły nazwę na Hanwha Ocean. Przedtem były znane jako DSME (Daweoo Shipbuilding and Marine Engineering).

Wiceprezes Hanwha Group, Kim Dong-kwan, zintensyfikował wysiłki na rzecz pozyskania zamówienia w ramach - jak to opisuje "The Korea Economic Daily" - "głośnego polskiego projektu okrętów podwodnych o szacunkowej wartości 2,3 miliarda dolarów", promując najnowszy model okrętu podwodnego grupy w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy w ostatni wtorek podczas międzynarodowych targów obronnych w Kielcach.

Kim, spadkobierca przemysłowego konglomeratu chemiczno-obronnego w Korei Południowej, podczas wizyty prezydenta RP na stoisku Hanwha na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, przedstawił okręt podwodny klasy 'Jang Bogo-III Batch-II' o wyporności 3000 ton. Zaprezentował on możliwości okrętu oraz jego wielofunkcyjną wyrzutnię pionową - relacjonuje "The Korea Economic Daily".

Hanwha jest jednym z około 10 oferentów w polskim programie okrętów podwodnych 'Orka', w ramach którego Polska planuje zakup od trzech do czterech nowych okrętów podwodnych uzbrojonych w pociski manewrujące dalekiego zasięgu do atakowania celów lądowych.

Oprowadzając prezydenta Dudę po lądowych, morskich, powietrznych i kosmicznych systemach uzbrojenia prezentowanych na stoisku wystawienniczym, Kim zasugerował zapewnienie wsparcia technologicznego w celu wspólnej produkcji broni z polskimi firmami obronnymi i wykorzystania stoczni w Polsce, a także usług w zakresie konserwacji, napraw i eksploatacji (MRO - maintenance, repairs and operations).
Nie sprecyzowano, na czym miałby polegać lub jaki zakres mieć ewentualny udział polskich stoczni.  

"Kompleksowe rozwiązania Hanwha dla wojska, marynarki wojennej i obrony powietrznej przyczynią się do poprawy przyjaźni i współpracy technologicznej obu krajów" - powiedział Kim Dong-kwan (Dong Kwan Kim) w rozmowie z polskim prezydentem.

Podczas targów, które odbyły się w Kielcach, w dniach 5-8 września, Hanwha podpisała umowę z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) na oferowanie usług MRO na okres kilkudziesięciu lat po tym, jak państwowa firma zakupi systemy uzbrojenia Hanwha.

W ubiegłym roku Hanwha Aerospace Co. zdobyła warte kilka miliardów dolarów zamówienia na dostawę do Polski samobieżnych haubic K9 i wieloprowadnicowych systemów rakietowych (MLRS) Chunmoo. Obecnie stara się zdobyć kolejną rundę zamówień na haubice.

Kim jest najstarszym synem prezesa Hanwha Group Kim Seung-youn i trzecim pokoleniem potomków rodziny kontrolującej ten koncern. Kim nadzoruje jednostki grupy zajmujące się obronnością i energią słoneczną.

PBS, z mediów 

Fot.: Hanwha

Okręt typu 'Jang Bogo-III'
Okręt typu 'Jang Bogo-III'

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter