Bezpieczeństwo, Granice

Saab dostarczy kolejne pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, służące do bezpiecznej neutralizacji min morskich. Dostawy systemów będą realizowane w latach 2026-2027 wraz z wprowadzaniem do służby w Marynarce Wojennej drugiej serii okrętów typu Kormoran II.

Nosicielami dodatkowych systemów Double Eagle SAROV (od Semi-Autonomous Remotely Operated Vehicle) w Marynarce Wojennej będą trzy nowe niszczyciele min typu Kormoran II (projektu 258). Zamówienie zostało złożone przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A., odpowiedzialną za budowę drugiej serii tego typu jednostek dla MW i wyposażenie nowych okrętów w systemy Double Eagle SAROV od firmy Saab.

Doceniamy kolejne zamówienia ze strony Marynarki Wojenne na pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, które umożliwią MW sprawne i bezpieczne prowadzenie operacji przeciwminowych – powiedział Niclas Kolmodin, Vice President, Head of Business Unit Underwater Systems w firmie Saab.

Niszczyciele min są kluczowym kontraktem dla naszej stoczni, a także istotną deklaracją i jednocześnie wzmocnieniem polskiego bezpieczeństwa narodowego w szybko zmieniającym się świecie. Saab z sukcesem dostarczył oraz wdrożył systemy Double Eagle na pierwszych trzech okrętach z programu Kormoran II – dodał Dariusz Jaguszewski, Członek Zarządu w Remontowa Shipbuilding S.A.

Systemy z rodziny Double Eagle są używane przez marynarki wojenne na całym świecie i obejmują szereg pojazdów podwodnych służących do prowadzenia operacji przeciwminowych. Dzięki zróżnicowanej konfiguracji oraz możliwości integracji ładunku, oferują one zastosowanie w każdym potencjalnym scenariuszu działań operacyjnych – od rozpoznania po neutralizację min morskich.

Wybrane pojazdy podwodne oferowane przez firmę Saab (m.in.: Sabertooth oraz MuMNS) można zobaczyć na targach morskich Euronaval 2022. Są to najnowocześniejsze systemy identyfikacji i usuwania min, wykorzystywane przez brytyjską Royal Navy oraz francuską Marine Nationale. W 2022 roku Sabertooth został użyty do zlokalizowania wraku statku „Endurance”, który zatonął w 1915 roku podczas słynnej wyprawy badacza Ernesta Shackletona na Antarktydę.

rel (Saab)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3004 4.3872
EUR 4.6425 4.7363
CHF 4.6642 4.7584
GBP 5.2651 5.3715

Newsletter