Bezpieczeństwo, Granice

Fregaty marynarki wojennej ChRL przeprowadziły niedawno manewry na Morzu Południowochińskim – podała w czwartek chińska stacja CCTV. Sporny akwen, do którego Pekin rości sobie pretensje, uznawany jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.

Według CCTV manewry trwały trzy dni. Nie wyjaśniono, czy miały związek z zakończonymi w środę bezprecedensowymi ćwiczeniami chińskiej armii w pobliżu Tajwanu. Władze w Pekinie określały te manewry jako odwet za wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA w Tajpej.

Morze Południowochińskie uznawane jest za jedno z potencjalnych punktów zapalnych w Azji Wschodniej. Chiny uznają prawie całe to morze za własne terytorium, co stoi w sprzeczności z roszczeniami Wietnamu, Filipin, Malezji, Brunei i Tajwanu do poszczególnych obszarów akwenu. W 2016 roku międzynarodowy trybunał podważył chińskie roszczenia, ale Pekin nie uznał tego orzeczenia.

Roszczenia Pekinu nasilają tarcia w jego relacjach z Waszyngtonem, który oskarża Chiny o militaryzację morza i zastraszanie okolicznych państw. Amerykańskie okręty regularnie prowadzą na Morzu Południowochińskim tzw. operacje swobody żeglugi, co czasem prowadzi do napięć i incydentów z udziałem jednostek chińskich.

W lipcu chińska flota ogłosiła, że jej okręty „przepędziły” amerykański niszczyciel USS Benfold z obszaru wokół Wysp Paracelskich, który Pekin uważa za swoje wody terytorialne. Później amerykański okręt przepłynął również w pobliżu spornego archipelagu Spratly, a także przez Cieśninę Tajwańską, wywołując protesty Chin. Amerykańska marynarka wojenna podkreśla, że jej okręty działają zgodnie z prawem międzynarodowym.

anb/ ap/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter