Bezpieczeństwo, Granice

Jak poinformowały 8 maja duńskie siły zbrojne (Forsvaret), w ostatnią niedzielę na statek załadowano w porcie Esbjerg 14 duńskich czołgów Leopard 2A7, a także brytyjskie pojazdy opancerzone, ekspediowane do Polski, gdzie wezmą udział w planowanych od dawna ćwiczeń wojskowych pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych.

Statek, o którym wspomniano w komunikacie Forsvaret to drobnicowiec ro-ro Britannia Seaways, (nr IMO 9153032; rok budowy 2000; GT 24 613; nośność 11 089 t; długość linii ładunkowej ro-ro 2820 m), który po 52-godzinnym pobycie opuścił Esbjerg 8 maja rano i dzisiaj (we wtorek, 10 maja) wcześnie rano miał cumować na stanowisku z nabrzeżową rampą ro-ro w rejonie WOC portu Gdańsk.

Prawdopodobnie nie cały zaplanowany do przerzutu do Polski sprzęt wojska brytyjskiego dotarł do Gdańska na pokładzie duńskiego Britannia Seaways. Wstępnie tego samego dnia (we wtorek) po południu lub wieczorem spodziewane jest wejście na stanowisko ro-ro WOC drugiego drobnicowca ro-ro, nietypowego, ale znanego gościa na WOC i dla tego nabrzeża - Hurst Point (nr IMO 9234068; rok budowy 2002; GT 23 235; nośność 13 274 t; długość linii ładunkowej ro-ro 2606 m) z Wielkiej Brytanii.

Statek ten przyjął ładunek podczas postoju, zakończonego 4 maja wczesnym popołudniem, w terminalu wojskowym Marchwood Military (przy pirsie Falkland North Jetty) i wyruszył do Polski. W poniedziałek, 9 maja, wcześnie rano statek dotarł na redę Gdańska i oczekuje na wejście do portu na kotwicowisku nr 2.

Hurst Point transportował już niedawno sprzęt brytyjskiego wojska do Estonii - tuż przed agresją Rosji na Ukrainę. Nie jest częstym gościem, ale był już także kilka razy w porcie Gdańsk - z transportami sprzętu wojskowego oraz (podobnie, jak jego jednostki siostrzane) na remontach i modernizacjach w Gdańskiej Stoczni Remontowej SA.

Z Esbjerg wyekspediowano sprzęt jednostek z Danii i Wielkiej Brytanii (dywizjon czołgów 2. kampvognseskadron fra Jydske Dragonregiment oraz batalion Kings Royal Hussars). Wspólnie z jednostkami NATO m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Polski (łącznie ok. 18 000 żołnierzy) mają one wziąć udział w szeregu ćwiczeń pod kryptonimem Defender Europe 2022 w Drawsku Pomorskim.

To, że duński dywizjon czołgów jest transportowany i będzie rozlokowany razem z brytyjskim, nie jest przypadkowe. W ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO, jeszcze w tym roku połączą one swoje siły w Estonii, gdzie duński dywizjon czołgów będzie częścią brytyjskiego batalionu. W trakcie ćwiczenia w Polsce jednostki te muszą razem uzyskać certyfikaty NATO, oznaczające gotowość do realizacji czekającego ich zadania. Dlatego w ćwiczeniu bierze udział także niewielka liczba duńskich inspektorów i oficerów sztabowych.

Do Polski wysłano grupę zabezpieczającą duński kontyngent, która przygotuje przerzut jednostek z Wielkiej Brytanii i Danii do Estonii.

Ćwiczenia w Polsce trwają do 27 maja i obejmują zarówno strzelania ostre, jak i praktykę polową / działania w terenie.

PBS (PortalMorski.pl); rel (Forsvaret)

Fot.: Forsvaret; DFDS; Flensburger SG; ZMP Gdańsk (webcam still)

Britannia Seaways - załadunek w porcie Esbjerg
Britannia Seaways - załadunek w porcie Esbjerg
Hurst Point - wejście do portu Gdańsk, manewrowanie do basenu WOC
Britannia Seaways i Hust Point
Britannia Seaways - załadunek w porcie EsbjergBritannia Seaways - załadunek w porcie EsbjergHurst Point - wejście do portu Gdańsk, manewrowanie do basenu WOCBritannia Seaways i Hust Point

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter