Bezpieczeństwo, Granice

We wtorek przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazał resort obrony Tajwanu. Jest to dziesiąte przepłynięcie amerykańskiego okrętu przez Cieśninę w trakcie prezydentury Joe Bidena. Amerykańska marynarka wojenna potwierdziła, że był to niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke.

USS Milius (DDG 69), niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, wykonał rutynowe przepłynięcie przez Cieśninę Tajwańską 23 listopada (czasu lokalnego), przez wody międzynarodowe, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego. Przepłynięcie okrętu świadczy o zaangażowaniu USA w działania na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku. Siły zbrojne USA przelatują, przepływają i działają wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe - można przeczytać w oświadczeniu marynarki.

W trakcie kadencji prezydenta Joe Bidena na wodach Cieśniny regularnie pojawiają się niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke; od lutego dziesięciokrotnie pomiędzy Chiny i Tajwan wpływały USS John S. McCain, USS Curtis Wilbur, USS Benfold czy USS John Finn. Ostatni raz niszczyciel USS Barry pojawił się w tym regionie pod koniec września.

Sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej jest nadal napięta. W listopadzie armia chińska wysyłała niemal codziennie pojedyncze samoloty lub małe grupy samolotów. We wtorek w strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) wleciały cztery myśliwce Shenyang J-16. W niedzielę w strefie pojawiło się 9 chińskich samolotów wojskowych, w tym dwa samoloty bombowe Xian H-6 zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych.

Nie zaobserwowano jednak w ostatnim czasie dużych grup samolotów. Ostatni rekord naruszeń miał miejsce w październiku, gdy w ciągu jednego dnia w tajwańskiej ADIZ znalazło się 56 samolotów ChAL-W. Według ekspertów rekordowe wtargnięcie związane było z obchodzoną w Chinach 72 rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Stany Zjednoczone uznawane są za głównego sprzymierzeńca Tajwanu na arenie międzynarodowej i są największym dostawcą uzbrojenia na wyspę.

We wtorek w Juanie Legislacyjnym, tajwańskim odpowiedniku parlamentu, przegłosowano ustawę upoważniającą rząd do przygotowania specjalnego budżetu na zakupienie uzbrojenia, w większości lokalnej produkcji - budżet ten ma wynieść do 240 miliardów dolarów tajwańskich (36 miliardów złotych – PAP) w przeciągu następnych 5 lat.

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter