Bezpieczeństwo, Granice

Portugalska policja przeprowadziła w piątek rewizję na rosyjskim statku handlowym w porcie w Viana do Castelo, na północnym zachodzie tego kraju. Jednostka została przeszukana po informacji przekazanej przez jedną z zagranicznych służb.

Choć do piątkowego wieczora policja nie poinformowała, czego portugalscy funkcjonariusze poszukiwali na rosyjskim statku, to według informacji stacji telewizyjnej “Record” w rewizji wzięła udział jednostka wyspecjalizowana w wykrywaniu broni i materiałów wybuchowych.

Według portugalskich mediów przeszukiwany statek od poniedziałku znajdował się w części portu w Viana do Castelo przeznaczonej dla rozładunku towarów. Do Portugalii przybył z Gibraltaru, z którego wypłynął w sobotę.

Z ustaleń lizbońskiego radia Observador wynika, że przed dotarciem do brytyjskiej enklawy rosyjski statek handlowy odbył podróż przez Morze Śródziemne, wypływając z jednego z tureckich portów.

Według oficjalnej dokumentacji celem podróży rosyjskiej jednostki do Portugalii było dostarczenie żużlu wielkopiecowego. 

Powodem rewizji mogła być historia statku i nadanie mu w związku z nią statusu potencjalnie podejrzanego. Około rok temu, po przejściu z Morza Czarnego przez Cieśninę Bosfor, statek ten podawał w systemie AIS fałszywą - jak się okazało - deklarację portu docelowego, czyli Conakry, tymczasem dostarczył swój ładunek (podejrzewano, że broń) do Benghazi w Libii.

PAP; PBS (PortalMorski.pl

Fot.: Magic / Fleetmon 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter