Bezpieczeństwo, Granice

Dania zapowiedziała swój wkład w zwalczanie piractwa w Zatoce Gwinejskiej przez wysłanie okrętu. Jesienią 2021 roku Dania rozmieści fregatę w Zatoce Gwinejskiej u zachodnich wybrzeży Afryki, gdzie okręt weźmie udział w międzynarodowej operacji przeciwko piratom.

Propozycja ta była w środę przedmiotem dyskusji w Komisji Spraw Zagranicznych.
Rząd duński jest poważnie zaniepokojony sytuacją bezpieczeństwa w Zatoce Gwinejskiej, gdzie ma miejsce około 40 proc. wszystkich odnotowanych na świecie ataków pirackich. Tylko w 2020 roku w Zatoce Gwinejskiej porwano około 140 marynarzy.

"Dania wysyła fregatę do Zatoki Gwinejskiej. Zdecydowano o tym ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa morskiego. Piraci stoją za kilkoma poważnymi porwaniami w tym rejonie. Zagraża to bezpieczeństwu duńskich i zagranicznych załóg. W takiej sytuacji nie możemy i nie powinniśmy się tylko przyglądać. Musimy stanąć w obronie prawa do swobodnej żeglugi.
Duńska marynarka wojenna już wcześniej okazała się silna i znacząca w walce z piratami. Jeśli jednak naprawdę mamy zamiar zapanować nad bezpieczeństwem w Zatoce Gwinejskiej, konieczna jest międzynarodowa obecność wojskowa. Ze strony duńskiej staramy się, aby więcej krajów wzięło na siebie odpowiedzialność" - powiedziała duńska minister obrony Trine Bramsen.

Zadaniem fregaty będzie zwalczanie piratów oraz wspieranie i eskortowanie żeglugi cywilnej w tym rejonie. Okręt zostanie zmobilizowany pod duńskim dowództwem na wodach międzynarodowych i podjęta zostanie próba skoordynowania zadań okrętu z zadaniami sojuszników Danii i partnerów w regionie.
Na początek okręt zostanie rozmieszczony w regionie na okres 5 miesięcy, od około listopada 2021 r. do marca 2022 r. włącznie.

Fregata jest wyposażona w śmigłowiec Seahawk i w razie potrzeby będzie mogła wykorzystać siły operacji specjalnych z morskiej grupy zadaniowej okrętu.
Grupa zadaniowa jest m.in. wyszkolona do przeprowadzania akcji ratunkowych na porwanych statkach.

"Powiewająca duńska flaga jest wiarygodnym znakiem bezpieczeństwa i ochrony na morzu. Wynika to z faktu, że Dania bierze na siebie odpowiedzialność jako kraj morski, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo i prawo do swobodnej żeglugi. Obecnie stosujemy ostre środki przeciwko piratom w Zatoce Gwinejskiej, zarówno pod względem dyplomatycznym, jak i wojskowym.
Zwiększyliśmy również nasze wysiłki stabilizacyjne na tym obszarze, współpracując z odpowiednimi państwami nadbrzeżnymi. Chodzi o to, aby przyczynić się do tego, aby kraje te były w stanie lepiej radzić sobie z bezpieczeństwem, abyśmy mogli zwalczać ataki piratów, jak również przyczyny ich działań" - powiedział minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod.

Jako piąty co do wielkości kraj morski na świecie Dania jest szczególnie zainteresowana ochroną żeglugi cywilnej i prawa do swobodnej nawigacji. Przez Zatokę Gwinejską przepływa codziennie średnio 30-40 statków obsługiwanych przez Duńczyków. Statki te przewożą towary o wartości prawie 10 mld DKK rocznie.
Jest to jeden z powodów, dla których w styczniu rząd mianował specjalnego przedstawiciela ds. bezpieczeństwa morskiego, ambasadora Jensa-Otto Horslunda.
Przed jego nominacją rząd duński zamierza złożyć wniosek o rezolucję w duńskim parlamencie.

rel (MSZ Danii)

Fot.: Socialdemokratiet Partikontoret

 

-4 Taaak...
Taaak... Znaczy się, będą strzelać do wszystkiego, co się rusza, czy raczej - pływa? Godzinę policyjną ogłoszą dla wszystkich lokalsów, w ich strefie ekonomicznej, na ich wodach terytorialnych i wewnętrznych? Tak to sobie wyobrażasz? I jedną fregatą ze śmigłowcem pokładowym będą pilnować Zat. Gwinejskiej? Kojarzysz, chłopie, że to jest obszar wielkości Polski razy 2 + coś tam jeszcze? Kojarzysz, że 10 takich fregat nie wystarczy? Kojarzysz, że cywilizowani ludzie nie strzelają do wszystkiego dookoła? Q...a, kojarzysz w końcu, że jeśli masz proste rozwiązanie skomplikowanego problemu, to
a) jesteś geniuszem, który widzi podobieństwa podobieństw i na tej zasadzie wyciąga ukryte przed innymi wnioski, lub
b) nie jesteś geniuszem, tylko prostakiem, który niewiele rozumie.
No to teraz pytam się, co jest bardziej prawdopodobne...
19 marzec 2021 : 03:26 Majami | Zgłoś
-4 Co jest z nami nie tak?
Świetny komentarz kolego Majami.
Do prawdy nie rozumiem co się dzieje z ludźmi. Skąd ta odwaga by otwartym teksem napisać o zabijaniu ludzi? Jeżeli Tom ma wrodzony zerowy poziom empatii to może chociaż historia czegoś nauczyła? Żyjemy w kraju, który spłynął krwią wielu narodów, milionów ludzi, Twoich przodków. I dalej z taką łatwością przychodzi Ci wydanie wyroku na ludzkie życie? Mam nadzieje, że kolega Tom czyta ten komentarz. Jestem pewien, że czytając go zaklniesz pod nosem, że to nie ludzi tylko .... - tutaj wstawić dowolne epitety. Więc wiedz, że w Twojej głowie zadziałał powszechny mechanizm.
Współczuję i życzę powrotu na ścieżkę rozumu.
19 marzec 2021 : 11:35 kobuz | Zgłoś
+2 Mrs DoD in EU
Może małe głosowanko na wybraną panią minister obrony w krajach Unii? W końcu piąteczek mamy dzisiaj?
A do wyboru mamy (kolejność przypadkowa):
1. DE - Annegret Kramp-Karrenbauer
2. FR - Florence Parly
3. DK - Trine Bramsen
4. ES - Margarita Robles
5. AT - Klaudia Tanner
19 marzec 2021 : 06:52 Taki | Zgłoś
-3 JEST ZA POZNO
Wszyscy dobrze wiedza ze w w 2050 roku , bedzie w europie ISLAM !!
19 marzec 2021 : 18:14 chopek roztropek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter