Bezpieczeństwo, Granice

Szef Frontexu stanął przed komisją niemieckiego parlamentu w sprawie rzekomego "zawracania migrantów". Sprawą zawracania migrantów z granicy morskiej UE przez unijną agencję ochrony granic Frontex zajęła się komisja spraw wewnętrznych Bundestagu. Na zamkniętym posiedzeniu przesłuchano szefa Frontexu Fabrice'a Leggeriego.

"Fabrice Leggeri nie był w stanie rozwiać wielu obaw związanych z misjami Frontexu na Morzu Egejskim" - powiedziała w czwartek dziennikowi "Berliner Zeitung" rzeczniczka Zielonych ds. polityki uchodźczej i członkini komisji spraw wewnętrznych parlamentu Luise Amtsberg. "Zamiast tego stało się jasne, że problemem jest brak możliwości kontrolowania tych operacji” - dodała.

"Istnieją poważne przesłanki wskazujące na to, że na Morzu Egejskim nadal występują działania sprzeczne z prawem międzynarodowym, ale sytuacja prawna UE pozostawia luki i jest częściowo niejasna" - powiedział po przesłuchaniu tygodnikowi "Spiegel" poseł SPD Helge Lindh. "Procedury i wytyczne dotyczące postępowania w operacjach Frontexu należy określić znacznie jaśniej" - uważa Lindh.

Według niego UE musi znaleźć sposób, aby odciążyć Grecję w sprawach dotyczących migrantów. "Występujące tam naruszenia praw człowieka wynikają przede wszystkim ze stresującej sytuacji w kraju" - powiedział poseł.

Rzeczniczka Lewicy Ulla Jelpke mówiła "Spieglowi" o przytłaczających dowodach na bezprawne zawracanie łodzi z uchodźcami. "Frontex i rząd federalny (Niemiec) umywają ręce, choć wiedzą, co się tam dzieje" - powiedziała Jelpke.

Rzeczniczka grupy parlamentarnej FDP ds. polityki migracyjnej Linda Teuteberg zażądała natomiast, by Frontex uzyskał większe uprawnienia. "Potrzebujemy skutecznej europejskiej straży granicznej, która przestrzega zobowiązań humanitarnych, a jednocześnie skutecznie walczy z nielegalną migracją i przestępczością zorganizowaną".

"Spiegel" ujawnił wspólnie z Lighthouse Reports, Bellingcat, niemiecką telewizją ARD i japońską telewizją Asahi, że Frontex, w tym niemiecka policja federalna, uczestniczy rzekomo w zatrzymywaniu łodzi z uchodźcami zanim dotrą na greckie wyspy i przekazywaniu ich greckiej straży przybrzeżnej. Następnie grecka straż kieruje uchodźców w stronę Turcji.

Zarzutami zajmuje się już unijna rzeczniczka praw obywatelskich. Jednym z celów dochodzenia jest wyjaśnienie, czy mechanizmy kontroli wewnętrznej we Frontexie działają prawidłowo. Również unijny organ ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF rozpoczął dochodzenie dotyczące Frontexu.

Z Berlina Berenika Lemańczyk 

Fot.: Frontex 

Zadaniem Frontexu jest ochrona także morskich granic zewnętrznych UE
Zadaniem Frontexu jest ochrona także morskich granic zewnętrznych UE
Zadaniem Frontexu jest ochrona także morskich granic zewnętrznych UE
Zadaniem Frontexu jest ochrona także morskich granic zewnętrznych UEZadaniem Frontexu jest ochrona także morskich granic zewnętrznych UEZadaniem Frontexu jest ochrona także morskich granic zewnętrznych UE
0 Co ma Bundestag do Frontexu?
"Szef Frontexu stanął przed komisją niemieckiego parlamentu w sprawie rzekomego "zawracania migrantów". Sprawą zawracania migrantów z granicy morskiej UE przez unijną agencję ochrony granic Frontex zajęła się komisja spraw wewnętrznych Bundestagu. Na zamkniętym posiedzeniu przesłuchano szefa Frontexu Fabrice'a Leggeriego."

A ja myslałem, że Frontex to agencja unijna... Co w takim razie Bundestag ma do takiej agencji? I do tego jescze komisja spraw wewnętrznych???
16 styczeń 2021 : 05:41 Mario z VLCC | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter