Bezpieczeństwo, Granice

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) chce przywrócić stanowisko dowódcy lotniskowca USS Theodore Roosevelt, który został zwolniony, gdy zaapelował o pomoc dla załogi zakażonej koronawirusem - poinformowali w piątek przedstawiciele administracji USA.

Według rozmówców Reutera podczas piątkowego spotkania szefa Pentagonu Marka Espera i dowódców marynarki wojennej USA ci ostatni zarekomendowali, by przywrócić stanowisko Brettowi Crozierowi. Rekomendację US Navy musi zaaprobować Esper - podaje Reuters.

Dowódca został zwolniony ze stanowiska za apel do władz USA o pomoc po wykryciu na okręcie ponad 100 przypadków koronawirusa. Crozier ostrzegł w liście, który wyciekł do mediów, że marynarze będą umierać na Covid-19, jeśli nie otrzymają pomocy.

Portal wojskowej gazety "Stars & Stripes" zamieścił tuż po zwolnieniu Croziera nagrania załogi USS Theodore Roosevelt, która urządziła zwolnionemu dowódcy huczną pożegnalną owację. Marynarze skandowali jego imię i nazywali go najlepszym dowódcą, jakiego kiedykolwiek mieli. Po interwencji Croziera 1000 członków załogi USS Theodore Roosevelt ewakuowano na wyspę Guam.

W liście, który zacytował dziennik "San Francisco Chronicle", Crozier ostrzegał swoich przełożonych, że sytuacja wymyka się spod kontroli. W przypadku wojny - zapewnił dowódca - lotniskowiec pozostałby operacyjny. Wojny jednak nie ma, więc "marynarze nie powinni umierać" - podkreślił.

W połowie kwietnia zakażony koronawirusem marynarz z USS Theodore Roosevelt zmarł z powodu powikłań Covid-19 w szpitalu na wyspie Guam.

USS Theodore Roosevelt jest aktualnie w porcie na Guam; wirus najprawdopodobniej dostał się na pokład, gdy okręt był w Wietnamie, w pierwszej połowie marca. Załoga okrętu liczy ok. 4,8 tys. osób.

Lotniskowiec jest doskonałym miejscem na transmisję wirusa, bo załoga dzieli ze sobą ciasne kajuty i codziennie korzysta z tych samych stołówek, łazienek i stanowisk pracy. Dowództwo nie jest w stanie odizolować wszystkich przypadków, a zatem wirus rozprzestrzenia się w szybszym tempie niż na lądzie.

fit/ mal/

Fot.: US Navy

+4 Można prosić o właściwe i logiczne posługiwanie się językiem polskim?
Tytuł sugeruje, że dowództwo Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zrezygnowało ze stanowiska dowódcy lotniskowca USS "Theodore Roosevelt", co jest kompletną bzdurą. Dowództwo Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zaledwie rozważa przywrócenie na to stanowisko, osoby która to stanowisko piastowała przed odwołaniem. Może trochę więcej logiki i przede wszystkim chociaż zgrubna korekta przed puszczeniem materiału!
26 kwiecień 2020 : 10:43 ADLES | Zgłoś
-2 wyluzujcie
Rozumiem ,że dbasz o język ojczysty,ale to jest portal branżowy nie polonistyczny.Czy nie zrozumiałeś treści przekazu?Czy po przeczytaniu artykułu nie wiedziałeś czego i kogo dotyczy?Więc po kiego bijesz pianę?Dlaczego w naszym kraju ,co drugi to Miodek,nie napisze nic wnoszącego w treść ale wytknie najmniejsze błędy.....polaczkowo-jackowo.
26 kwiecień 2020 : 20:19 mm | Zgłoś
0 Przywracaja do sluzby
Oto ameryka!!
29 kwiecień 2020 : 14:00 Koziolek Matolek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter