Bezpieczeństwo, Granice

Brytyjski rząd "rozważa wszystkie opcje" w sprawie Brytyjczyków znajdujących się na zacumowanym w Jokohamie japońskim statku wycieczkowym , który objęty jest kwarantanną z powodu koronawirusa, w tym sprowadzenie ich do kraju.

"Współczujemy wszystkim, którzy znaleźli się w tej niezwykle trudnej sytuacji. Ministerstwo spraw zagranicznych jest w kontakcie ze wszystkimi Brytyjczykami na Diamond Princess, także po to, aby ustalić jakie jest zainteresowanie ewentualnym lotem repatriacyjnym" - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu. Dodał, że rząd "pilnie rozważa wszystkie opcje gwarantujące zdrowie i bezpieczeństwo osób przebywających na pokładzie".

Wcześniej niektórzy spośród 74 Brytyjczyków przebywających na pokładzie wycieczkowca skarżyli się na to, że czują się zapomniani przez władze w Londynie, podczas gdy inne kraje - np. USA - ewakuują z niego swoich obywateli.

W poniedziałek władze Japonii poinformowały o wykryciu na Diamond Princess kolejnych 99 przypadków koronawirusa COVID-19, wskutek czego liczba zakażonych osób wzrosła do 454. Zacumowany w porcie w Jokohamie statek jest największym ogniskiem koronawirusa poza Chinami. Wykrycie nowych przypadków oznacza, że kwarantanna ok. 3700 pasażerów i członków załogi być może będzie musiała zostać przedłużona poza planowaną datę 19 lutego.

Tymczasem brytyjski rząd wynajął hotel Holiday Inn Heathrow Ariel na londyńskim lotnisku Heathrow, aby można było w nim poddawać kwarantannie pasażerów wykazujących objawy koronawirusa. Jak podała stacja BBC, miałby być on przeznaczony głównie dla cudzoziemców przylatujących z krajów najbardziej dotkniętych epidemią.

Dotychczas władze brytyjskie wyznaczyły dwa obiekty, w których odbywa się kwarantanna - szpital na półwyspie Wirral oraz centrum konferencyjne w Milton Keynes. W obu przebywali Brytyjczycy ewakuowani z chińskiego miasta Wuhan, które jest epicentrum epidemii, ale cała 94-osobowa grupa ewakuowana wcześniej, została już zwolniona do domów.

Według stanu na poniedziałkowe wczesne popołudnie w Wielkiej Brytanii przebadano dotychczas na obecność COVID-19 4501 osób, z czego obecność wirusa potwierdzono u dziewięciu osób. Jednak osiem z tych dziewięciu osób go zwalczyło i zostało już wypisane ze szpitali.

Epidemia koronawirusa COVID-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie. Według najnowszych danych do tej pory koronawirusem zaraziło się 71 tys. ludzi na świecie, przy czym zdecydowana większość ponad 70,5 tys. w Hubei.

W Chinach kontynentalnych zmarło do tej pory 1770 osób, natomiast wyleczono - ok. 8400. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano pięć zgonów: na Filipinach, we Francji, w Hongkongu, w Japonii i na Tajwanie.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter