Bezpieczeństwo, Granice

Jesteśmy bezbronni wobec rosyjskich okrętów podwodnych. Tymczasem ORP Orzeł stoi unieruchomiony w porcie. Stoczniowcy mogą go naprawić, czekają tylko na decyzję MON. - Stan polskich sił podwodnych jest niepokojący; - Wdrożenie przez MON „rozwiązania pomostowego” zajmie wiele lat, podczas których zostaniemy bez zdolności podwodnych; - Rozwiązaniem „na teraz” jest pilna modernizacja i przywrócenie do służby jedynego polskiego okrętu podwodnego z potencjałem - ORP Orzeł.

ORP Orzeł, jedyny nadający się do użytku okręt podwodny naszej Marynarki Wojennej, stoi niesprawny w porcie. Stocznia zaoferowała jego naprawę, ale nie ma jeszcze decyzji ze strony MON. Tymczasem Polska utraciła zdolność do obrony wód Bałtyku przed rosyjskimi okrętami podwodnymi, którym nie mamy jak się przeciwstawić. Przywrócenie ORP Orzeł do służby to jedynie pierwszy z trzech etapów odbudowy polskich sił podwodnych. Kolejne to zakup lub wynajęcie tymczasowego okrętu podwodnego za kilka lat, a potem budowa nowych okrętów w polskich stoczniach. Instytut Jagielloński apeluje do MON o wdrożenie tego trzyetapowego planu naprawczego, który pozwoli bronić polskiego Bałtyku.

Rosyjskie okręty robią co chcą na polskich wodach, co pokazuje incydent z maja 2018 r. kiedy na naszych plażach znaleziono pociski sygnalizacyjne podchodzące z rosyjskich okrętów podwodnych. Pociski te nie mogły, zdaniem ekspertów, trafić tam przypadkiem. W tym czasie nasze okręty podwodne rdzewieją niesprawne w porcie: dwa 50-letnie okręty Kobben mają zostać wycofane ze służby w przyszłym roku. Niesprawny jest trzeci okręt - ORP Orzeł, który stoi w remoncie od pięciu lat. Żaden z nich nie obroni polskiego kawałka Bałtyku przed rosyjskimi okrętami. Nie dadzą rady zrobić tego także dwie 40-letnie fregaty, ani 40-letnie śmigłowce.

Co na to MON? ze względów budżetowych program Orka (zakup nowych okrętów podwodnych z rakietami manewrującymi) przeniesiony został, według informacji resortu obrony, na „po 2023 roku”. Od wielu miesięcy zapowiadane jest wprowadzenie „zdolności pomostowej” – zakup lub kilkuletni wynajem używanego okrętu podwodnego. Oprócz deklaracji nie ma jednak widocznych efektów. Nic nie zostało też zrobione, żeby przywrócić sprawność jedynego okrętu, który się jeszcze do tego nadaje – ORP Orzeł. Stocznia złożyła ofertę jego naprawy, ale wciąż czeka na decyzję żeby móc ją rozpocząć.

Historia z pociskami sygnalizacyjnymi i liczne incydenty w Szwecji w ciągu ostatnich lat pokazują, że rosyjskie okręty podwodne są na Bałtyku bezkarne. Instytut Jagielloński od wielu lat apeluje o odbudowę Marynarki Wojennej, realizując program „Dostęp do morza zobowiązuje!”. Bałtyku nie da się obronić samymi deklaracjami, tylko okrętami. Chcemy zwrócić uwagę Ministerstwa Obrony Narodowej na konieczność wdrożenia planu naprawy polskich sił podwodnych.

Wiemy, że Marynarki Wojennej nie da się odbudować z dnia na dzień. Do tego potrzebna jest wieloletnia, skoordynowana praca. Zdaniem ekspertów Instytutu Jagiellońskiego odbudowa polskich sił podwodnych powinna obejmować trzy spójne etapy, do realizacji w krótkim, średnim i długim okresie. Chodzi o to, aby zdolności do obrony naszej granicy morskiej odzyskać jak najszybciej i utrzymać dalej przez cały czas.

Dlatego też postulujemy wdrożenie trzyetapowego planu przywrócenia polskich zdolności podwodnych:

1. przywrócenia sprawności i modernizacji ORP Orzeł. To zapewni nam obronę na kilka najbliższych lat oraz możliwość szkolenia załóg;

2. wdrożenia „rozwiązania pomostowego”, żeby móc bronić się w perspektywie za kilka do kilkunastu lat;

3. uruchomienia budowy w polskich stoczniach, które potrzebują zamówień, nowych okrętów podwodnych. One bronić nas zaczną za kilkanaście lat, i będą przez kolejne trzy dekady.

Dlaczego trzy etapy? Dlaczego nie można skupić się tylko na jednym? Wszystko jest funkcją czasu. Trzydziestoletni okręt podwodny ORP Orzeł może być sprawny za dwa lata. I przez kolejnych kilkanaście, ale nie dłużej. Zakup lub leasing „pomostowego” okrętu to dwa lata procedur i uzgodnień, a potem trzy lata remontu i modernizacji: okręt ten będzie gotowy za pięć lat – kto będzie nas bronić do tego czasu? Z kolei budowa nowych okrętów to dwa lata procedur, a potem 6-7 lat budowy pierwszego okrętu. MON przesunął początek programu „Orka” na „po 2023 roku”. Jeśli przetarg ruszy w 2023 r., to zanim pierwszy okręt wejdzie do służby, minie co najmniej 10 lat.

Żeby zweryfikować te hipotezy, eksperci Instytutu Jagiellońskiego dokonali analizy procesu pozyskiwania przez MON nowego typu uzbrojenia na przykładzie pomostowego okrętu podwodnego. Wynika z niej, że w procedurę zaangażowanych będzie minimum sześć instytucji: MON, Sztab Generalny WP, Inspektorat Marynarki Wojennej, 3 Flotylla Okrętów, Inspektorat Uzbrojenia i Departament Polityki Zbrojeniowej MON. Zanim taki „tymczasowy” okręt trafi do służby operacyjnej, trzeba będzie pozbierać dostępne oferty, wybrać oferenta, sprawdzić stan techniczny okrętu, uzgodnić warunki umowy, ustalić jaki będzie zakres prac remontowych i modernizacji, przygotować do nich wybraną polską stocznię, wybrać zagranicznego dostawcę technologii, przeprowadzić prace stoczniowe, wyszkolić załogę do całkiem nowego typu okrętu. Taki proces zajmuje 4-5 lat. Dziś MON znajduje się dopiero na jego początku, jeszcze nie wskazał żadnej spośród dostępnych ofert na sprzedaż lub leasing używanego okrętu – szwedzkiej, brazylijskiej i niemieckiej.

Do momentu wdrożenia pomostowej jednostki do służby operacyjnej pozostaje tylko możliwość wyremontowania i unowocześnienia okrętu podwodnego ORP Orzeł. Hindusi i Rosjanie mają podobne okręty w podobnym wieku i je modernizują. Wietnamczycy i Algierczycy wykorzystują takie okręty, pływają nimi i przeprowadzają, jak parę tygodni temu w Algierii, strzelania rakietami manewrującymi. Nasz ORP Orzeł stoi od pięciu lat niesprawny, nie wychodzi w patrole w morze, o jakimkolwiek strzelaniu nie wspominając. Polski okręt także może być sprawny i wrócić do służby.

Dlatego też Instytut Jagielloński apeluje do resortu obrony o pilne ratowanie polskich sił podwodnych. Można zrobić to w trzech krokach. Te kroki to: przywrócenie do służby ORP Orzeł, potem okręt pomostowy, a następnie budowa nowych okrętów w polskich stoczniach.

+4 Zarty?
Budowa w polskich stoczniach? Brawo! Ale po skończeniu Ślązaka czy razem z nim? Przypomnę. Budowa rozpoczęta w 2001 roku i nadal trwa. OSIEMNAŚCIE LAT ! To rzeczywiście sposób na szybkie uzbrojenie MW. Do tego koszt CZTEROKROTNIE wyższy od zakładanego. Tak trzymać. Niech pływają po morzach i oceanach sławiąc imię polskich "stoczniowców" i roboli
25 wrzesień 2019 : 11:43 Jarosław05 | Zgłoś
+11 Dlaczego nie ?!
Polska nie jest w stanie sama wybudować okrętów podwodnych, ale razem z zagranicznym partnerem już tak. To jest normalna praktyka stosowana w świecie. Jeden okręt wybudowany za granicą, dwa pozostałe wybudowane w Polsce. Oczywiście pod nadzorem i z pomocą zagranicznego kontrahenta.
25 wrzesień 2019 : 13:40 Jato | Zgłoś
0 ORP Orzel 291
Baltyk jest za malym obszarem dla dzialan okretow poodwodnych, to nie 1939 rok. ORP Orzel powinien byc morskim eksponatem do zwiedzania ( ten zwodowany w 1985 roku) zalaszcza ze remontow na nim nie ma konca !!
25 wrzesień 2019 : 11:51 Stary Kolejarz | Zgłoś
+15 Jeden Orzeł nas nie obroni
Na takim akwenie jak Morze Bałtyckie to nie okręty podwodne powinny poszukiwać wrogie okręty podwodne. Zwalczać tak, ale nie poszukiwać. W jaki sposób jeden "Orzeł", nawet sprawny, ma ochronić nasze wybrzeże przed rosyjskimi o.p. ? To okręty nawodne, a przede wszystkim odpowiednio wyposażone samoloty i śmigłowce powinny patrolować i nie dopuszczać do naruszania naszych granic. Niestety, nie jest tajemnicą, że PMW to pływające muzeum, więc jak taka marynarka ma chronić nasze granice ? 3 okręty podwodne, których budowa jest planowana od wielu, wielu lat, powinny być tym, czym są NSM na lądzie. Uzbrojone w torpedy, ale przede wszystkim w rakiety, lub w pociski manewrujące, powinny być odpowiedzią na każdą forme agresji, a ich działalność operacyjna nie powinna być ograniczona tylko do Bałtyku.
25 wrzesień 2019 : 12:43 Jato | Zgłoś
+9 Ruski
Orp Orzeł to okręt Sdiełano w CCCP , uzbrojony w wiekowe ruskie torpedy i ruską elektronikę z przełomu lat 70 i 80. Remont wymaga zakupów w ... Rosji. Jaki idiota proponuje, żeby przed ruskimi bronił nas ruskiej budowy okręt, do którego u ruskich kupujemy uzbrojenie i wyposażenie? Czym chcemy ich zaskoczyć? Orzeł nadaje się tylko na muzeum, inwestowanie w taką jednostkę to działanie na szkodę Polski, a nawet w interesie Rosji.
25 wrzesień 2019 : 17:53 Kmdr | Zgłoś
+1 Remont
Masz rację, ale z drugiej strony ile ludzi sie pobuduje na tym remoncie.
25 wrzesień 2019 : 18:24 Prucznik | Zgłoś
+7 Bzdury
Autor tego artykułu nie powinien się zajmować pisaniem .. najpierw się doksztalc bo aż ciężko się czyta takie gnioty , pełne bzdur .. skąd te daty ? Skąd takie informacje ? A później trzeba prostować ludzi którzy zaczerpnął "wiedzę" z takiego artykułu ..
26 wrzesień 2019 : 05:52 U333 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2549 4.3409
EUR 4.634 4.7276
CHF 4.6547 4.7487
GBP 5.2397 5.3455

Newsletter