Bezpieczeństwo, Granice

Morski Oddział Straży Granicznej ogłosił przetarg nieograniczony na zakup pełnomorskiego statku patrolowego OPV - poinformował PAP Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Jednostka ma być wykorzystywana do ochrony morskich zewnętrznych granic UE.

Jak informuje Morski Oddział Straży Granicznej pełnomorska jednostka patrolowa OPV (offshore patrol vessel - PAP) o długości od 60 do 66 metrów i szerokości 9,5-10,5 metra będzie mogła zabrać na pokład dwudziestoosobową załogę. Ma mieć również możliwość zaokrętowania 14 dodatkowych osób - 10 członków grupy operacyjnej oraz czterech inspektorów. Dodatkowo statek będzie mógł przyjąć na pokład 250 osób na 24 godziny, lub 50 osób na 48 godzin. Projekt jest dofinansowany z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lata 2014 – 2020 kwotą ponad 100 mln zł.

Z informacji przekazanych PAP przez Morski Oddział Straży Granicznej wynika, że statek będzie wyposażony m.in. w dwie łodzie motorowe typu RIB (rigid-inflatable boat - PAP), w tym jedną kabinową łódź interwencyjno-abordażową o długości 9,5 – 10 m i prędkości min. 35 węzłów. Druga łódź przeznaczona będzie natomiast do działań ratowniczo-interwencyjnych. Bedzie miała pokład otwarty i długość 8-8,5 m; rozwinie prędkość do 30 węzłów.

Statek będzie ponadto wyposażony w dwie armatki wodne po obu burtach, które mają być wykorzystywane w akcjach ratowniczo-gaśniczych, dźwig pokładowy do załadunku kontenerów, zaopatrzenia oraz obsługi urządzeń do likwidacji zanieczyszczeń ropopochodnych, dwa kontenery z wyposażeniem do zadań ratowniczych, platformę do współpracy ze śmigłowcem do celów ewakuacji medycznej, dwa urządzenia dźwigowo-hydrauliczne po obu burtach do opuszczania łodzi.

Jednostka będzie dysponowała również dronem, a także radiostacją VHF z pasmem współpracy z lotnictwem oraz radiostacją UHF, systemem AIS, radarami i głowicą optoelektroniczną stabilizowaną żyroskopowo.

Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku zaznacza, że wyposażenie jednostki pozwoli m.in. na zapewnienie możliwości operacyjnych w ramach operacji Frontexu oraz zwiększenie współpracy w zakresie realizacji strategii zintegrowanego zarządzania granicami. Jednostka ma ponadto zapewnić wsparcie państw członkowskich Unii Europejskiej w utrzymaniu bezpieczeństwa zewnętrznych granic morskich oraz pozwoli na zapobieganie przestępczości transgranicznej.

Jak zaznacza Morski Oddział Straży Granicznej statek usprawni działania związane z przechwytywaniem osób nielegalnie przekraczających granicę morską. Da m.in. możliwość wykrywania i zwalczania nielegalnej migracji i ograniczy kanały, którymi przerzucani są nielegalni imigranci. Będzie mógł być również wykorzystywany w pomocy państwom UE w wypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji humanitarnych oraz w ratownictwie morskim.

Jednostka, która planuje zakupić SG ma mieć wyporność 900-1000 ton, zanurzenie ok. 3,5 m oraz będzie rozwijać prędkość maksymalną co najmniej 21 węzłów. Planowane zakończenie budowy patrolowca i przekazanie go zamawiającemu określono na 10 listopada 2022 r.

Jako pierwszy o ogłoszeniu przetargu na zakup jednostki napisał portal InfoSecurity24.pl.

autor: Marcin Chomiuk

+2 Nareszcie
Nareszcie po tylu latach SG dostanie nowy "duzy" statek. Autor nie za wiele napisal o specyfikacji jednostki a ma to byc jednostaka typu Disel - Elec napedzana pednikami.
Stawiam ze z polskich stoczni tylko REMONTOWA jest przygotowana do takiego zadania. Smialo mozna zmodyfikowac projekt Kormoran i uzyskac bardzo wartosciowy statek dla SG
Powodzenia w realizacji
08 sierpień 2019 : 14:01 KIKI | Zgłoś
+3 SG
Też uwazam, żę REMONTOWA S.A. to jedyny Polski podmiot gospodarczy zdolny wykonać taką jak w specyfikacji jednostkę, ale obawiam się czy to zlecenie dostanie, obecna władza "raczej nie lubi" tej stoczni - patrz perturbacje z zawarciem umowy na budowę holowników dla MW.
08 sierpień 2019 : 18:22 marek 111 | Zgłoś
+1 Ale, ale
Tu nigdzie nie ma słowa o tym, że ten statek ma budować polska stocznia. Mowa o zakupie. Równie dobrze mogą zamówić taką jednostkę np. w Damenie, albo jakiejś tureckiej stoczni.
10 sierpień 2019 : 16:21 Maxi | Zgłoś
-1 Po co?
Kolejna gigantomania jakiegos lobbysty pislamu. ;) Na Baltyku potrzebne sa helikoptery do ratowania zycia. Obecny przestarzaly sprzet to katastrofa. Do patrolowania uzywa sie obecnie dronow i satelitow. Na szczescie nie mamy tego problemu z uchodzcami jak SG Wloch
i Grecji.
09 sierpień 2019 : 06:24 Zdzislawa | Zgłoś
+1 Zdecydowanie, po co?
"Dodatkowo statek będzie mógł przyjąć na pokład 250 osób na 24 godziny, lub 50 osób na 48 godzin" - towarzyszy z pis-landu będą wozić? Przerost formy nad treścią.
Do odganiania jachtów z podejścia do portu podczas zawijania/wypływania metanowca wystarczą dotychczasowe sztywne pontony. Żadnej innej roli dla tej służby nie ma. Przypominam sytuację z radzieckimi wędkarzami, którzy zdryfowali na Półwysep Helski i na piechotę udali się do ...stróżówki Służby Granicznej (rok 2016), z prośbą o ...pomoc !!!
10 sierpień 2019 : 17:18 x | Zgłoś
+1 SG
Bez problemu przeplynie przez. przekop mierzei,raczej jednak tak nie bedzie,predzej oddeleguja na morze srodziemne!!
09 sierpień 2019 : 12:55 Stary kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter