Bezpieczeństwo, Granice

Należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni poinformował, iż prowadzi prace nad dalszym rozwojem okrętowego systemu zarządzania walką "SCOT", który uzupełniany jest o nowe moduły. Planowane prace ukierunkowane są na dołączenie kolejnych sensorów i efektorów, szczególnie w obszarze okrętowej broni artyleryjskiej i rakietowej.

"SCOT", to opracowany przez OBR CTM SA, pierwszy polski okrętowy system zarządzania walką, który jest jednolitą platformą przeznaczoną dla różnej klasy okrętów Marynarki Wojennej RP. Jego podstawowe funkcje, to integracja podsystemów okrętowych, sensorów, efektorów, planowanie misji oraz wspieranie procesów decyzyjnych.

W wersji dedykowanej dla niszczyciela min, "SCOT" został wdrożony na niszczycielu min ORP Kormoran, prototypowym okręcie projektu 258, zbudowanym przez stocznię Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding w ramach konsorcjum, do którego należał także OBR CTM SA. System znajdzie się również na wyposażeniu dwóch kolejnych, budowanych w tej samej stoczni z udziałem OBR CTM SA, niszczycieli min, które wzmocnią siły przeciwminowe polskiej Marynarki Wojennej.

W ciągu niespełna roku system ten otrzymał trzy prestiżowe nagrody. W czerwcu 2018 roku uzyskał „Bursztynowy Medalion" podczas targów Balt Military Expo, zaś we wrześniu 2018 r. w trakcie kieleckiego MSPO dostał „Nagrodę Prezydenta RP”.

Z kolei w październiku 2018 roku OBR CTM SA został laureatem nagrody „Innowacyjna Gospodarka Morska 2018”, w kategorii „Innowacyjne Okrętowe Systemy Walki”, która została wręczona przedstawicielom zarządu gdyńskiej Spółki podczas gali, organizowanej w kwietniu 2019 roku z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Zobacz więcej: Innowacyjna Gospodarka Morska 2018

- Dzięki modułowej architekturze systemu "SCOT" jesteśmy w stanie dostarczyć taki jego wariant, jaki jest wymagany z punktu widzenia zadań realizowanych przez konkretny okręt lub klasę okrętu. Potrzeby polskiej Marynarki Wojennej zdecydowały, iż w pierwszej wersji został on dostarczony dla okrętów przeciwminowych. Aktualnie, wychodząc naprzeciw dalszym wymaganiom, rozwijamy warianty przeznaczone dla okrętów wsparcia oraz okrętów, które często określa się jako uderzeniowe  - stwierdził prezes zarządu OBR CTM SA dr inż. Andrzej Kilian.

rel (OBR CTM SA), GL

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter